Przygotowanie zgłoszenia celnego - etapy postępowania
Firmy, które przewożą towary przez granice, mają w obowiązku dopełnić szereg formalności. Czynności te związane są głównie z postępowaniem celnym. W wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury celnej, jednak za każdym razem potrzebne jest przygotowanie zgłoszenia celnego. Jego częścią jest deklaracja celna, którą sporządza się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czym jest zgłoszenie celne?
Zgłoszeniem celnym nazywa się czynność, przez którą osoby przewożące towary przez granicę państwową wyrażają wolę, aby towary poddano procedurze celnej. Zgłoszenie takie nie zawsze powinno być kojarzone z przedstawieniem woli w formie pisemnej czy elektronicznej. Dopuszczalne są inne metody, nie wyłączając ustnego wyrażenia woli przed uprawnionym do jej wysłuchania urzędnikiem celnym.
Postępowanie celne bywa skomplikowane i pracochłonne, a tym samym kłopotliwe zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, który nie ma doświadczenia w tego rodzaju działalności. Dlatego też niektórzy z nich korzystają z pomocy takich firm, jak TRANSCONSULT, których profilem działalności jest między innymi obsługa zgłoszeń celnych. Jeżeli klient dodatkowo zgłasza potrzebę szerszych konsultacji w sprawach odpraw celnych, to taka pomoc jest też świadczona.
Co wchodzi w zakres zgłoszenia celnego?
Przygotowując zgłoszenie celne, należy mieć pewność, czy firma posiada nadany jej numer EORI. Gdy tak nie jest, konieczna jest rejestracja w celu jego otrzymania.
Następnym krokiem jest przygotowanie zgłoszenie, które obejmuje szereg informacji umieszczonych na różnych dokumentach. Są to głównie dane o towarze, producencie, transporcie i przechowywaniu, osobach składających zgłoszenie orz informacje dotyczące dokumentów dołączonych do zgłoszenia.
W dobie powszechnej cyfryzacji dostępne są możliwości dokonywania zgłoszeń drogą elektroniczną. Po wybraniu jednego z kanałów komunikacji trzeba dokładnie poznać sposób wypełnienia elektronicznego formularza. Konieczne jest wtedy dostosowanie się do obowiązujących formatów uznawanych przez system AES. W takich przypadkach niezbędne jest używanie podpisu elektronicznego.
Uproszczone zgłoszenie celne
Zgłoszenie celne może wystąpić w formie uproszczonej. Stosuje się je w przypadku uzyskania specjalnego pozwolenia na taką formę, w czym pomagają również agencje celno-skarbowe. Wybiera się je dla firm, które posiadają już pewną wiarygodność na rynku i w ten sposób skraca się czas na formalności, a tym samym handel jest znacznie usprawniony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana