Przydatne akcesoria kominowe
Mimo stosunkowo prostej konstrukcji, komin pełni bardzo istotną funkcję – odprowadza spaliny powstające w wyniku pracy kotła grzewczego. W dzisiejszych czasach normą jest już wypełnianie kominów przy pomocy specjalnych, zazwyczaj metalowych wkładów, które chronią murowaną konstrukcję przed kontaktem z gorącymi lub kwaśnymi gazami. Wkłady takie składają się nie tylko z prostych odcinków rur, ale również szeregu ważnych akcesoriów. Oto niektóre z nich.
Trójniki
Jak łatwo domyślić się po ich nazwie, są to elementy składające się z krótkich odcinków rur w taki sposób, by uzyskać element o trzech wyjściach. Standardowym rozwiązaniem jest trójnik o kształcie litery T. Trójników używamy do połączenia wkładu kominowego z kominem za pośrednictwem czopucha oraz do podłączenia wyczystki kominowej i tak zwanego odskraplacza.
Wyczystka kominowa i odskraplacz
Dla prawidłowego funkcjonowania komina bardzo ważne jest utrzymanie go w czystości. Zanieczyszczony sadzą komin jest narażony na osłabienie ciągu (co przekłada się na gorsze warunki spalania i straty paliwa), a nawet na zapalenie się ognia w jego wnętrzu, co stanowi bardzo poważne zagrożenie dla całego domu i jego mieszkańców. W kominach podłączonych do pieców gazowych powstaje ponadto ta zwany kondensat, czyli mokra mieszanka skroplonej wody oraz kwaśnych związków chemicznych ze spalin. Zarówno sadza, jak i kondensat muszą być usuwane, a przydatne do tego są wspomniane wyczystki kominowe oraz odskraplacze. W wyczystce zbiera się osad, który został oderwany od ścianek wkładu podczas czyszczenia komina – po zakończeniu pracy wystarczy otworzyć jej drzwiczki i wygarnąć sadzę. W oskraplaczu z kolei gromadzi się płynny kondensat.
Przedłużenie komina
Jak wspomnieliśmy, efektywność spalania uzależniona jest między innymi od powstającego w kominie ciągu. Ciąg z kolei to zjawisko fizycznego, które powstawanie uzależnione jest między innymi wysokości komina oraz warunków panujących w jego otoczeniu.
- Jeśli ciąg jest zbyt słaby i dochodzi do dławienia ognia w piecu przez gromadzące się w nim spaliny, prostym rozwiązaniem może okazać się montaż przedłużenia – radzi przedstawiciel firmy Komin-Flex.
Osłony kominowe
Mogą mieć postać zazwyczaj okrągłych lub stożkowatych, zamocowanych na stałe daszków, które montuje się na wylocie komina w celu zapobiegania dostawania się wody opadowej do wnętrza komina. Na rynku dostępne są również osłony ruchome, których położenie zmienia się w zależności od kierunku wiatru – dzięki takiemu rozwiązaniu zachowany jest prawidłowych ciąg wewnątrz komina, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana