Przyczyny i metody izolacji rurociągów przemysłowych
Jeszcze do niedawna proces realizacji inwestycji przemysłowej, w szczególności budowy rurociągów, nie zakładał wykorzystania systemów izolacji. Jednak badania i doświadczenia ostatnich kilku lat wykazały ogrom znaczenia technologicznego i ekonomicznego w całym procesie. W niniejszym artykule postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się kwestii izolowania rurociągów przemysłowych.
Jak wygląda obecnie stan izolacji rurociągów przemysłowych w Polsce?
Przeprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat badania z wykorzystaniem kamer termowizyjnych pokazały wyraźnie, że stan oraz jakość izolacji w rurociągach jest niewystarczający. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, chociażby za cienka warstwa izolacyjna, występowanie mostków termicznych, brak dbałości o izolację w ramach opieki serwisowej czy powstałe na skutek wieloletniej eksploatacji ubytki.
Zapytaliśmy pracownika firmy IzoSerwis o to, jakie ma to konsekwencje? Powiedział nam, że niedostateczny poziom izolacji termicznych w rurociągach powoduje, że straty ciepła przekraczają w sposób znaczny normy, jakie są określone przez przepisy prawne. W efekcie, aby zachować sprawność funkcjonowania rurociągu, konieczne jest zużywanie większej ilości energii. Coraz to nowe technologie użytkowe sprawiają, że zapotrzebowanie na ciepło istnieje przez cały rok – w przemyśle nie ma pojęcia sezonowości. To z kolei powoduje, że zdaniem szacunków ekspertów w ciągu najbliższej dekady konieczne jest zmodernizowanie blisko 50% bloków energetycznych oraz doposażanie rurociągów w odpowiednią izolację.
Właściwie wykonana izolacja przemysłowa pozwala na uzyskanie w rurociągu stałej temperatury pracy (często jest to warunek konieczny do uruchomienia procesu technologicznego) oraz minimalizacji strat ciepła. Jest to szczególnie ważne w przemyśle chemicznym czy petrochemicznym. Warto również zaznaczyć, że warstwa izolacyjna na rurociągu ma chronić ludzi pracujących w jego pobliżu przed przypadkowym poparzeniem.
Oczywiście zapewnienie odpowiedniej temperatury nie ogranicza się wyłącznie do ochrony przed stratami ciepła. Pewne procesu technologiczne jak rafinacja gazu LNG oraz jego magazynowanie wymagają tego, aby rurociąg był utrzymywanych w niskiej lub bardzo niskiej temperaturze. W takich sytuacjach stosuje się tzw. izolację zimnochronną – pozwala ona na ograniczenie dopływu ciepła z otoczenia do wewnątrz i gwarantuje, że wewnątrz układu mogą panować bardzo niskie temperatury jak np. -150°C.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana