Przewody nawojowe miedziane czy emaliowane – które wybrać?
Przewody (druty) nawojowe to elementy konstrukcyjne, które znajdują zastosowanie w elektronice i elektrotechnice. Znajdziesz wśród nich produkty o różnych właściwościach i zastosowaniach. Dużą popularnością cieszą się przewody z miedzi i przewody emaliowane. Czym charakteryzują się te dwa typy produktów, i jakie jest ich przeznaczenie? Na co zwrócić uwagę przy selekcji drutów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.
Przewody nawojowe z reguły mają przekrój okrągły. Na rynku dostępne są także przewody profilowe – kwadratowe lub prostokątne.
Przewody nawojowe miedziane
Przewody nawojowe najczęściej produkowane są z miedzi, co przekłada się na ich bardzo dobrą jakość. Miedź jest bowiem materiałem o korzystnych właściwościach: wykazuje najwyższą przewodność elektryczną spośród wszystkich materiałów kolorowych. Druty wykonane z miedzi są bardzo wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Ich atutem jest także to, że łatwo poddają się lutowaniu i spawaniu. W niektórych przypadkach mogą być jednak narażone na korozję, chociażby w przypadku bliskości morza, z uwagi na działanie soli w powietrzu.
Trzeba mieć także na uwadze, że miedź jest metalem rzadkim, co przekłada się na jej wysoką cenę. Tańszą alternatywą może być aluminium. Druty aluminiowe, mimo słabszych parametrów, znajdują zastosowanie w mniej wymagających aplikacjach.
Przewody emaliowane
Większość drutów nawojowych przyjmuje formę emaliowaną. Izolacja emaliowa wykonywana jest z takich materiałów, jak: viniflex, metalvin, baza silikonowa, kwas polietylenowo-tfalowy oraz poliuretan. Dzięki emalii druty stają się odporne na działanie wilgoci, ciepła i agresywnych chemikaliów. Wykazują także wysoką wytrzymałość elektryczną.
Przewody miedziane i emaliowane – rodzaje i zastosowania
Jednym z rodzajów przewodów są przewody miedziane okrągłe, emaliowane lakierem poliestroimidowym. Ich najważniejsze atuty to wysokie właściwości chemiczne i wysoka odporność chemiczna. Przewody tego typu znajdują zastosowanie w uzwojeniach silników, transformatorów oraz elektronarzędzi. Stosuje się je również w przemyśle samochodowym. Innym typem przewodów są przewody emaliowane lakierem poliuretanowym. Dzięki wykorzystaniu lakieru, można je lutować bez usuwania izolacji. To rozwiązanie znajduje zastosowanie jest w uzwojeniach przekaźników, silnikach o małej mocy, transformatorach i cewkach zapłonowych. Wyróżnia się także przewody emaliowane lakierem poliuretanowym i amidoimidowym. Używa się ich przy wykonywaniu uzwojeń bez dodatkowej impregnacji oraz do cewek bezkarkasowych i telewizyjnych, a także do produkcji elektronarzędzi.
Wybór przewodu – na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze przewodu nawojowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wymiary i przeznaczenie. Specjalista z hurtowni Elektrotek dodaje: Bardzo ważnym czynnikiem jest także klasa temperaturowa. Pozwala ona wybrać przewód, który będzie odporny na określone warunki termiczne podczas eksploatacji danego urządzenia.
Przewody muszą być wykonane w sposób zgodny z obowiązującymi normami. Warto dobrze zapoznać się z właściwościami produktów, aby dokonać optymalnego wyboru. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych firm, których pracownicy z pewnością udzielą szczegółowych informacji o oferowanych produktach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana