Przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą termoformowania próżniowego
Termoformowanie próżniowe to proces technologiczny polegający na podgrzaniu sztywnych folii i płyt do określonej temperatury, w celu ich uformowania na wymagany dla danego produktu kształt. Ta prosta, tania i wydajna metoda przetwórstwa jest szeroko wykorzystywana przy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
Jak przebiega proces termoformowania?
Zasady termoformowania próżniowego są bardzo proste. W wyniku procesu, tworzywo (folia/płyta) podlega ogrzaniu do stanu wysokiej elastyczności, a następnie otrzymuje kształt wyznaczony formą. Proces formowania bazuje na różnicy ciśnień, powstałej w wyniku próżni wytworzonej między folią/płytą a daną formą. Czasami stosuje się także kształtowanie nagrzanej płyty bądź folii przy użyciu sprężonego powietrza lub ruchomego stempla.Kiedy termoformowanie sprawdza się najlepiej?
Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy uzyskać wyrób cienkościenny o dużej powierzchni. Materiałem wykorzystanym do jego wytworzenia może być m.in. polistyren PS, kopolimer ABS, twarde PVC, polimetakrylan metylu PMMA, polietylen PE, polipropylen PP, celuloid i octany celulozy – objaśnia ekspert firmy R&S Święcińscy, producenta form wtryskowych z Białegostoku.
Zalety termoformowania próżniowego
W wyniku termoformowania próżniowego jesteśmy w stanie uzyskać wysokiej jakości wyroby, cechujące się małą grubością ścianek i znacznymi gabarytami. Należą do nich zwłaszcza opakowania jednorazowe (kubki, tacki, talerzyki), opakowania produktów przemysłowych oraz produkty otrzymywane z termoformowania płyt – np. kasetony, szyldy reklamowe, a także osłony, obudowy maszyn czy palety transportowe. Kształtowanie form odbywa się stosunkowo niskim kosztem, co przekłada się na zmniejszone ryzyko przy uruchamianiu nowej produkcji. Swoboda i wydajność procesu produkcyjnego wynikają również z faktu, że formy można stosować wielokrotnie, a gama wykorzystywanych tworzyw jest bardzo szeroka. Wszystko to czyni termoformowanie próżniowe naprawdę atrakcyjną metodą przetwórstwa.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana