Przemysłowe zastosowanie betonu natryskowego
Beton natryskowy, nazywany inaczej torkretem, to alternatywa dla klasycznego betonu, który powstaje z mieszanki betonowej układanej w szalunkach, czyli deskowaniach. Torkretowanie to nanoszenie mieszanki betonowej na powierzchnię przez natryskiwanie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej metodom torkretowania na mokro i na sucho, a następnie opowiemy o zastosowaniu betonu natryskowego w przemyśle i nie tylko.
Torkretowanie na mokro i na sucho
Torkretowanie, czyli układanie mieszanki betonowej na powierzchnię przez natryskiwanie, to metoda natrysku pneumatycznego za pomocą specjalistycznych urządzeń. Pozwalają one układać mieszankę betonową na powierzchnię z dużą prędkością także w trudno dostępnych miejscach. Torkretowanie może odbywać się na dwa sposoby – na mokro i na sucho. W metodzie torkretowania na mokro gotowa mieszanka jest transportowana bezpośrednio do dyszy natryskowej. W metodzie na sucho mieszanka suchych składników (cement, kruszywo, dodatki) jest transportowana do dyszy natryskowej przez strumień sprężonego powietrza i dopiero w trakcie natryskiwania do suchej mieszanki dodawana jest woda z ewentualnymi domieszkami.
Zastosowanie betonu natryskowego przekrojowo
Beton natryskowy jest wykorzystywany przede wszystkim do umacniania oraz renowacji niektórych powierzchni. To umacnianie skarp i wykopów, a także umacnianie powierzchni w przemyśle górniczym. W kontekście zastosowania torkretu w przemyśle mówimy głównie o wznoszeniu budowli przemysłowych – beton natryskowy jest wykorzystywany do wykonywania belek i słupów.
Jak mówią nam przedstawiciele firmy ImmerBau z Poznania: Beton natryskowy pozwala w łatwy i szybki sposób pokrywać konstrukcje, z którymi mamy do czynienia stosunkowo rzadko. To konstrukcje o zaokrąglonym kształcie, na przykład tunele, czy kopuły, a także konstrukcje o nieregularnych kształtach. Tu zastosowanie szalunków byłoby bardzo pracochłonne, czasochłonne i po prostu drogie, bo płacimy przecież nie tylko za samą pracę – szalunki trzeba byłoby najpierw zaprojektować, a później kupić lub wypożyczyć.
Opcja wypożyczenia deskowania w przypadku konstrukcji o zaokrąglonym lub nieregularnym kształcie często nawet jest po prostu niemożliwa, bo z założenia i producenci, i wypożyczalnie stawiają na rozwiązania systemowe, standardowe, o szerokim zastosowaniu. Beton natryskowy może być wykorzystywany także do uszczelniania zapór wodnych oraz tam, do umacniania i stabilizacji konstrukcji mostów i wiaduktów. Obszar zastosowania torkretu to także energetyka, np. kominy oraz budownictwo hydrotechniczne, w tym morskie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana