Przekładanie parkietu – jak podołać wyzwaniu?
Podłoga jest jednym z ważnych elementów każdego pomieszczenia. Użytkownicy dbają, by była ona efektowna oraz funkcjonalna. Kiedyś popularny parkiet wraca znów do łask, z uwagi na swoją wytrzymałość oraz walory estetyczne. Doskonale znosi on bowiem nacisk, jest odporny na zarysowania, ma piękny, naturalny wygląd. Co jednak zrobić, gdy klepki stracą swój urok? Czy jest możliwe przełożenie parkietu i nadanie mu nowego wyglądu? Sprawdź!
Od czego zacząć przekładanie parkietu?
Przełożenie parkietu wymaga przede wszystkim dokonania oceny jej stanu. Od tego bowiem będzie zależał zakres prac, które trzeba będzie wykonać. Należy sprawdzić, czy wszystkie klepki nadają się do ponownego wykorzystania. Jeśli nie, trzeba będzie uzupełnić uszkodzone lub zniszczone deseczki. Wcześniej trzeba koniecznie wynieść z pomieszczenia wszystkie meble i przedmioty, a także zmierzyć powierzchnię, na której parkiet ponownie zostanie ułożony. Jeśli na podłodze znajdują się listwy przypodłogowe, muszą być ściągnięte.
Należy pamiętać, że usunięcie parkietu to tylko połowa sukcesu. Konieczne jest bowiem również pozbycie się starego kleju lub subitu. Ten drugi ma właściwości rakotwórcze, trzeba więc zadbać o zabezpieczenie się przed powstającymi oparami. Często wykorzystuje się tu specjalną polerkę oraz szlifierki. Tę czynność lepiej powierzyć profesjonalistom, takim jak firma Usługi Parkieciarskie Grzegorz Grymuza, który posiadają odpowiedni sprzęt
i doświadczenie w bezpiecznym usuwaniu takich substancji.
Ponowne położenie parkietu
Przekładanie parkietu jest pracochłonne. Uzyskany efekt w dużej mierze zależy od stanu klepek oraz podłoża. Deseczki muszą być dokładnie oczyszczone z resztek lepiszcza. Po wybraniu tych, które nadają się do ponownego wykorzystania, dokonuje się ich kalibracji, a więc wyrównania wszystkich wymiarów oraz złączy. Klepki uszkodzone należy uzupełnić.
Przed nałożeniem nowego kleju odkurza się podłogę i gruntuje specjalnym środkiem. Ważny jest również wybór odpowiedniego kleju. Nawet najlepsze środki zastępcze mogą nie zapewnić właściwego mocowania parkietu.
Klej rozprowadza się szpachlą zębatą i tylko na takiej powierzchni, na której krótkim czasie można ułożyć posadzkę, przed stwardnieniem kleju. Po przyklejeniu klepki należy przeszlifować, a także pokryć odpowiednim preparatem – olejem, woskiem lub lakierem. Warto postawić na lakier na bazie wody, po których szybko zanika zapach. Preparaty do olejowania pozwalają na barwienie podłogi, podobnie jak popularna bejca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana