Procedura postępowania w przypadku śmierci bliskiej osoby w domu
Na śmierć bliskiej osoby w domu trudno się przygotować. Jest to jedno z najtrudniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Życie jednak toczy się dalej, a w przypadku zgonu w domu, istnieją odpowiednie przepisy, regulujące kwestię procedury postępowania w takiej sytuacji. W naszym artykule podpowiadamy, jak wygląda krok po kroku procedura zgłoszenia śmierci bliskiego.
Pierwsze godziny
Kiedy bliska osoba odejdzie, pierwsze godziny zazwyczaj związane są z szokiem i niedowierzaniem. Pojawia się ogromny smutek i ból. Czasem pojawia się także uczucie, jakby świat się zatrzymał. Niestety życie toczy się dalej... a my musimy dopełnić procedury związanej ze zgonem człowieka. W zależności od tego, w jakim miejscu on nastąpił, rozróżniamy dwa jego rodzaje: zgon w domu oraz w miejscu publicznym.Zgon w domu
W sytuacji, kiedy bliska nam osoba umiera w domu, warto dać chwilę sobie i pozostałym bliskim, obecnym w domu, na uświadomienie sobie wydarzenia, które właśnie miało miejsce. Następnie, w miarę możliwości, należy rozpocząć procedurę zgłoszeniową. Ceremonia pogrzebowa jest bowiem ostatnim krokiem, przed nią musimy niestety dopełnić jeszcze wielu formalności. Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik Zakładu Pogrzebowego Figiel Helfa z siedzibą we Wrocławiu, Oławie i Żórawinie:Pierwszym krokiem jest wezwanie lekarza, który określi godzinę oraz przyczynę zgonu oraz wyda odpowiedni dokument, jakim jest akt zgonu. W tym celu możemy zadzwonić po pogotowie ratunkowe bądź naszego lekarza pierwszego kontaktu. Akt zgonu należy zachować i mieć go przy sobie na każdym kolejnym etapie działań.Kiedy lekarz wypełni swoją rolę, a my otrzymamy akt zgonu, wówczas należy zadzwonić do zakładu pogrzebowego. Kontakt z zakładem to drugi ważny krok. Pracownicy zakładu pogrzebowego muszą przyjechać bowiem do domu i odebrać ciało zmarłego. Zakłady działają całą dobę, więc nie ma potrzeby dodatkowo troskać się o to, czy akurat jest odpowiednia pora na telefon. Odebrane z domu ciało, pracownicy zakładu pogrzebowego przygotowują do transportu do specjalnej chłodni. Kolejnym krokiem jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam musimy przy użyciu specjalnych formularzy zgłosić śmierć naszego bliskiego. My zaś otrzymujemy od urzędnika dokument potwierdzający zaistniałą sytuację. Należy go oczywiście zachować wraz otrzymanym już wcześniej od lekarza aktem zgonu. Po wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego nadchodzi czas na wizytę u miejscowego proboszcza. Na spotkaniu z księdzem, po okazaniu dokumentów potwierdzających zgon, ustalamy datę pochówku. Zazwyczaj jest to możliwe już od 2 do 3 dni od chwili śmierci. Kiedy mamy już ustaloną datę, obowiązki związane z procedurą się kończą. Pozostaje ustalenie szczegółów ceremonii z wybranym zakładem pogrzebowym oraz ostatnie pożegnanie z bliską osobą w trakcie ceremonii na cmentarzu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana