Problemy stomatologiczne zwierząt domowych
Wielu właścicieli psów czy kotów nie jest świadomych problemu, jakim są choroby zębów i przyzębia. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil nie ma ochoty na zabawę, nie ma humoru, ma nieświeży oddech, a co gorsze ma napuchnięte dziąsła lub krwawienie jest to sygnał, że powinniśmy udać się ze zwierzęciem do kliniki weterynaryjnej. Z jakimi problemami stomatologicznymi mogą mieć do czynienia nasze zwierzaki i jak im zapobiegać?
Najczęstsze problemy stomatologiczne u zwierząt
Najczęściej występującym problemem stomatologicznym u naszych zwierząt jest choroba przyzębia. Objawia się ona zapaleniem dziąseł, utratą zębów oraz nieświeżym oddechem. Ten problem dotyka aż 8 na 10 dorosłych psów i kotów. U niektórych zwierząt możemy zaobserwować również uszkodzenia zębów, czyli złamania lub ubytki szkliwa. Innym problemem stomatologicznym mogą być wady zgryzu, choroby błony śluzowej czy choroby nowotworowe, jednak występują one rzadko.
Jeżeli zauważymy, że nasz pupil nie ma apetytu, nie ma chęci do zabawy, ma nieprzyjemny oddech czy napuchnięte dziąsła nie powinniśmy tego bagatelizować. Czerwona lampka powinna nam się zapalić również wtedy, gdy zauważymy u czworonoga obfite ślinienie, utratę masy ciała czy krwawienie z jamy ustnej – informuje lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.
Bagatelizując te objawy możemy doprowadzić do zaburzeń skutkujących utratą zębów i poważnymi powikłaniami immunologicznymi.
Jak zapobiegać chorobom jamy ustnej?
Sposób odżywiania u zwierząt ma ogromne znaczenie i w dużym stopniu wpływa na zdrowie jamy ustnej. Wiele z nas karmi zwierzaki resztkami ze stołu nie zdając sobie sprawy z tego, że może powodować to narastanie kamienia nazębnego oraz inne problemy stomatologiczne u naszych czworonożnych przyjaciół. W utrzymaniu zdrowej higieny jamy ustnej bardzo ważna jest profilaktyka, czyli szczotkowanie zębów specjalną pastą już od najmłodszych lat. Jeżeli nasz piesek jest dorosły i nie jest nauczony szczotkowania, możemy podawać mu specjalne produkty i karmy stomatologiczne, które pomogą usunąć płytkę bakteryjną i wzmocnić zęby. Korzystanie z gryzaków przez psy czy koty zmniejsza osad i ryzyko powstawania chorób przyzębia, jednak nie zwalnia to z potrzeby regularnego badania jamy ustnej. Powinniśmy korzystać z okresowych badań oferowanych przez lekarzy weterynarii, np. w klinice weterynaryjnej w Chorzowie. Lekarz podczas każdego szczepienia czy odrobaczenia, powinien obejrzeć jamę ustną naszego czworonoga. Pamiętajmy, że zapewniając zdrowe zęby naszemu pupilowi pozytywnie wpłyniemy na jego komfort a nawet przedłużymy mu życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana