Pręty miedziane w praktyce
Miedź jest najczęściej stosowanym surowcem zarówno w budownictwie, energetyce, jak i architekturze. Jest doceniania głównie ze względu na doskonałą przewodność cieplną i energetyczną. Przy jej wykorzystaniu powstaje szereg elementów, w tym m.in. pręty. Czym charakteryzują się wyroby miedziane i co warto o nich wiedzieć? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.
Charakterystyka miedzi
Miedź ma szereg specyficznych właściwości, do których w głównej mierze należy zaliczyć ciągliwość i kowalność. To właśnie dzięki nim obróbka surowca jest tak prosta i pozwala wytwarzać różnorodne elementy. Wyróżniają ją również właściwości „energetyczne” m.in. zdolność przewodzenia prądu oraz ciepła. Jest także wysoce odporna na korozję i ma właściwości bakteriobójcze. Jej jedyną wadą jest wytrzymałość – nie jest zbyt twarda. Stąd też łączy się ją z innymi metalami np. cyną, cynkiem, niklem czy aluminium – dzięki temu powstają stopy, które wytrzymują bardzo duże obciążenia.
Wszystkie wspomniane cechy sprawiają, że jest ogromnie popularna w różnych branżach, a przede wszystkim w przemyśle elektronicznym i elektroenergetycznym. W tym obszarze elementy miedziane są ważnymi komponentami urządzeń np. telekomunikacyjnych i informatycznych. Mogą być także wykorzystywane do produkcji sprzętów gospodarstwa domowego, a nawet armatury łazienkowej. Dzięki niej produkuje się również instalacje grzewcze, wodne, konstrukcje budowlane, maszyny czy aparaturę przemysłową.
Pręty miedziane i inne elementy
W budownictwie, ale i wielu innych branżach powszechnie są używane również płaskowniki i pręty miedziane. Występują one w formie poziomego lub pionowego oszynowania stosowanego w procesie tworzenia rozdzielnic wysokiego i niskiego napięcia. Ekspert z firmy LOKO wyjaśnia, że sprawdzają się także przy wytwarzaniu złączy kablowych, szyn zbiorczych czy też sprzęgieł między rozdzielnicami.
Jeśli chodzi o płaskowniki miedziane, to najczęściej wykorzystuje się je przy tworzeniu konstrukcji pokryć dachowych. Zastosowanie to wynika z wysokiej wytrzymałości mechanicznej, łatwej obróbki, ale też faktu, że elementy miedziane są odporne na działanie zapraw budowlanych. Surowiec sprawdza się także do produkcji parapetów zewnętrznych, rynien oraz elementów instalacji wodociągowych i kolektorów słonecznych.
Zastosowań miedzi może być znacznie więcej. Wszystko dzięki temu, że metal też można dowolnie zwijać, giąć, docinać i profilować zgodnie z potrzebami sytuacji. Co więcej można go łączyć poprzez spawanie, nitowanie, lutowanie bądź przy wykorzystaniu tzw. rąbek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana