Pompa traktorowa – pomocnik w każdym gospodarstwie rolnym
Pompy traktorowe przydają się w każdym mniejszym i większym gospodarstwie rolnym. Pozwalają na wypompowanie wody ze zbiorników retencyjnych, rzek, jezior czy stawów. Wykorzystuje się je również w przypadku usuwania skutków powodzi. To właśnie z ich pomocą można doprowadzić do porządku teren, gdzie intensywne opady deszczu przyczyniły się do powstawania szkód. Jak działają pompy traktorowe?
Budowa pomp traktorowych
Wysokiej klasy pompy traktorowe to urządzenia samossące. Ich najważniejszą część stanowi odporny na ścieranie tłok służący do wypompowywania nadmiaru wody z określonego miejsca. Element ten musi być wykonany z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej do produkcji sprzętów tego typu wykorzystuje się stal nierdzewną, która nie ulega korozji. Dzięki temu urządzenia są wytrzymałe i bezawaryjne. Wszystkie pompy traktorowe wyposażono w system WOM, czyli wałek odbioru mocy. To właśnie ta część skutecznie napędza maszynę. Aby zapewnić ciągłość pracy, silnik ciągnika, do którego montowana jest pompa, musi wynosić co najmniej 540 obrotów na minutę.
Cała konstrukcja znajduje się na stalowej ramie z trzypunktowym układem systemu zawieszenia. Dzięki temu urządzenie wyróżnia się stabilnością. W związku z tym, że pompy traktorowe działają na bardzo wysokich obrotach, muszą być wykonane z najlepszych materiałów, poprawnie funkcjonujących nawet przy bardzo dużym obciążeniu.
Zastosowanie pomp traktorowych
Specjaliści firmy Aquatik podkreślają, że pompy traktorowe coraz częściej stają się podstawowym wyposażeniem gospodarstw rolnych:
Uprawa roli w naszej strefie klimatycznej jest wymagająca. W okresie letnim w Polsce często występują bardzo gwałtowne burze. Nawet krótkie oberwanie chmury może doprowadzić do tego, że stojąca woda uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. Aby nie doszło do niszczenia plonów, należy szybko i sprawnie usunąć wodę z miejsc, gdzie rosną rośliny. I właśnie w takim wypadku przydaje się wydajna pompa traktorowa. Urządzenia często wykorzystuje do nawadniania upraw. Wodę można pompować ze studni, ale tylko wtedy, gdy jej poziom utrzymuje się na minimalnym poziomie 6-7 metrów od wylotu pompy.
Praca w gospodarstwie rolnym musi przebiegać sprawnie. Zebranie plonów często odbywa się w ściśle określonym terminie. Złe warunki pogodowe lub inne nieprzewidziane sytuacje mogą utrudniać wykonywanie zadań, a pompa traktorowa pomaga skutecznie nawodnić lub odwodnić uprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana