Pogotowie elektryczne na pomoc. Kiedy warto je wezwać?
Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania każdego budynku. Chociaż na co dzień nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wystarczy drobna awaria, by to zrozumieć. W domach prywatnych awaria sieci elektrycznej oznacza brak światła, zasilania telefonów, komputerów, sprzętu AGD, przepływowych ogrzewaczy wody. Przerwy w dostawach prądu jeszcze mocniej i bardziej boleśnie dotykają budynki użyteczności publicznej.
Ryzykowne awarie instalacji elektrycznej
Awaria instalacji elektrycznej w budynku przemysłowym może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Najbardziej oczywista sprawa to zagrożenie pożarowe. Niemniej nawet drobne, pozornie błahe spięcie może skutkować uszkodzeniem specjalistycznego, zwykle drogiego sprzętu. W przypadku placówek medycznych nagłe odcięcie zasilania stwarza zagrożenie życia pacjentów. Dlatego w takich miejscach niezbędne są regularne, dokładne przeglądy serwisowe instalacji elektrycznej oraz zapewnienie źródła zasilania awaryjnego.
Chociaż w Polsce działa ogólnokrajowy numer pogotowia energetycznego, nie każde zgłoszenie będzie traktowane priorytetowo i nie każda naprawa zostanie wykonana za darmo. Dlatego zarządcy obiektów komercyjnych – biurowców, hal przemysłowych itd. – coraz częściej decydują się na stałą współpracę z firmami, które specjalizują się w kompleksowej obsłudze i konserwacji budynków. Niektóre z nich, np. Mobil Serwis Konserwacja, oprócz planowych przeglądów i serwisowania udostępniają klientom własne, całodobowe pogotowie elektryczne. Kiedy warto z niego skorzystać?
Kiedy wezwać pogotowie elektryczne?
Jeżeli budynek pogrążył się w ciemnościach, a bezpieczniki w skrzynce rozdzielczej wydają się być w porządku, trzeba po pierwsze sprawdzić, czy wina nie leży po stronie dostawcy energii. Być może doszło do większej awarii, którą trzeba po prostu przeczekać. Jeśli jednak na stronie internetowej dostawcy nie ma informacji o planowanym lub awaryjnym wyłączeniu prądu, a u sąsiadów nie ma kłopotów z elektrycznością, problem leży w instalacji budynku. Trzeba jak najszybciej wezwać elektryka. Ogólnokrajowy nr 991 to niestety nie najlepszy wybór. Pogotowie energetyczne zajmuje się głównie naprawą uszkodzeń ogólnej sieci, która jest własnością dostawcy prądu. Wewnętrzna instalacja budynku to własność prywatna, dlatego nawet za sam przyjazd do takiego zgłoszenia można słono zapłacić.
Pogotowie elektryczne MS Konserwacja można wezwać do każdego problemu z wewnętrzną instalacją zasilania o dowolnej porze dnia i nocy. Usługa naprawy jest oczywiście odpłatna, jednak ceny są ustalane w sposób przejrzysty, od ręki – w zależności od złożoności problemu z siecią i samej naprawy. Dyżurujący elektryk dojedzie na miejsce w ciągu maksymalnie godziny. Jeśli usunięcie awarii będzie wymagało bardziej skomplikowanej naprawy, niemożliwej do wykonania natychmiast, pogotowie zapewni klientowi zasilanie awaryjne z mobilnych agregatów prądotwórczych. Dzięki temu wszystkie urządzenia zasilane elektrycznie niezwłocznie wrócą do pracy.
Numer na pogotowie elektryczne warto mieć w telefonie przede wszystkim na wypadek wystąpienia awarii stwarzającej potencjalne zagrożenie pożarowe. Jeśli w pomieszczeniach unosi się zapach spalenizny, przewody i ładowarki podłączone do gniazdek wyraźnie się przegrzewają albo przy podłączaniu urządzeń z gniazdek sypią się iskry – wezwij pogotowie elektryczne jak najprędzej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana