Podstawowe zasady projektowania wnętrza mieszkania
Mieszkanie to przestrzeń, w której chcemy czuć się dobrze. Jak u siebie. Jak w wygodnym gniazdku. Jednak, by było to możliwe, trzeba najpierw starannie zaprojektować miejsce, w którym spędzimy – kto wie – całe życie. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować podczas projektowania mieszkania?
Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię naszego mieszkania. Statystycznie rzecz ujmując są one mniejsze od rozmiarów przeciętnego domu. Można wręcz powiedzieć, że tam, gdzie kończy się duże mieszkanie (około 100 metrów kwadratowych), tam zaczynają się najmniejsze domy.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ projektując mieszkanie łatwo o wywołanie wrażenia nadmiaru, przesytu: zbyt duże nagromadzenie mebli oraz całej masy drobiazgów. A przecież w tej dziedzinie warto stosować się do zasady głoszącej pochwałę minimalizmu (less is more). Właśnie z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary typowego polskiego mieszkania.
Strefy mieszkania
Warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje będzie pełniła każda ze stref naszego mieszkania. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ mając tę wiedzę, będzie nam łatwiej urządzić dany fragment naszego „em”. Strefa sypialni – bardziej wyciszona, intymna odznaczać się będzie innym charakterem od strefy salonu, czyli miejsca dziennych spotkań czy też od strefy holu/przedpokoju, którego celem jest „przywitanie” osób wchodzących do naszego mieszkania. Takie uporządkowanie stref z pewnością wprowadzi harmonię i ład w życie domowników.
Jeśli nadal nie przekonuje Was ta wizja – wyobraźcie sobie mieszkanie z „zaburzoną strefowością”: przyrządzanie posiłków odbywa się sypialni, a np. poobiednie drzemki mają miejsce w kuchni. Trochę niekonwencjonalnie, prawda? A na pewno niepraktycznie.
Kolorystyka
O tym, jak ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki wnętrza, nie trzeba już dziś chyba nikogo przekonywać. Kolory są w stanie powiększyć lub zmniejszyć optycznie rozmiary każdego z pomieszczeń. Drugą ich zaletą jest możliwość wpływania na nastrój osób przebywających w mieszkaniu. Przykład: zieleń ścian uspokaja, żółć i pomarańcz – dodają energii itd. Dobór kolorów ma znaczenie także podczas meblowania mieszkania. Warto pomyśleć o skontrastowaniu ścian i przedmiotów stojących na ich tle.
Styl
Tym, co wprowadza harmonię do wnętrza mieszkania, jest jednolita stylistyka – jeśli nie całości, to przynajmniej każdej z jego stref (lub każdego z pomieszczeń). Nie ma nic gorszego od chaotycznego, nieprzemyślanego wypełnienia przestrzeni naszego lokum. Oczywiście zwolennicy stylu eklektycznego będą innego zdania, ale generalnie rzecz biorąc, warto zachować porządek w tym zakresie.
Nieważne, czy decydujemy się na styl klasyczny czy minimalistyczny albo wręcz industrialny – w każdym przypadku powinniśmy być konsekwentni. Co nie znaczy, że nie możemy pokusić się o wprowadzenie akcentów przełamujących daną stylistykę.
Jeśli macie już w głowie gotową wizję swojego wymarzonego mieszkania albo wprost przeciwnie – nie wiecie, jak się w ogóle zabrać za kreowanie przestrzeni do życia we własnym „em” - skorzystajcie z usług profesjonalistów. Więcej szczegółów na temat projektowania mieszkań oraz ofertę dla takich jak Wy znajdziecie na stronie http://www.wnetrza.hadson.pl.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana