Podstawowe metody obróbki metalu
Metal to chętnie wykorzystywany materiał. Trudno się temu dziwić, gdyż wyróżnia się wytrzymałością, jest odporny na szereg czynników, a także można go niemal dowolnie kształtować. Formowanie tego materiału, wykonywanie w nim otworów i produkowanie z niego większych elementów lub detali jest możliwe dzięki jego specjalnej obróbce. Jakie są jej najpopularniejsze metody?
Obróbka metalu – w jaki sposób można kształtować to tworzywo?
Ludzie już od zamierzchłych czasów formowali metal i produkowali z niego potrzebne elementy. Jednak rozwój technologii oraz możliwość wykorzystywania zaawansowanych urządzeń sprawiły, że materiał ten może być opracowywany na wiele sposobów.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest obróbka skrawaniem. Zalicza się do niej takie techniki jak:
- Frezowanie – jest to zarówno frezowanie czołowe, obwodowe, współbieżne, jak i przeciwbieżne. Materiał jest skrawany dzięki frezom, które wykonują ruch obrotowy. Obrabiany przedmiot porusza się liniowo.
- Toczenie – podczas tej obróbki narzędzie obrabiające wykonuje ruch posuwisty, natomiast opracowywany przedmiot porusza się obrotowo.
- Szlifowanie – szlifowanie przeprowadza się przy pomocy szlifierek, których elementem roboczym jest ściernica. Najpopularniejsze rodzaje szlifowania to metoda na płasko i na okrągło.
„Oprócz obróbki skrawaniem do kształtowania metalu wykorzystywana jest również obróbka plastyczna oraz cieplna. Jednak to szlifowanie, toczenie oraz frezowanie stanowią podstawowe metody opracowywania tego tworzywa. Metal można również precyzyjnie przycinać, a także wykonywać w nim otwory dzięki elektrodrążeniu. Dużą popularnością cieszy się też obróbka CNC” – mówi ekspert z firmy Narzędziownia Woźniak.
Na czym polega obróbka CNC?
Podczas obróbki metali coraz częściej wykorzystuje się technologię CNC. Dzięki zautomatyzowanym procesom kształtowania elementów osiąga się wysokie parametry, jeżeli chodzi o precyzję i szybkość ich wykonania.
Obróbka skrawaniem CNC jest realizowana przez urządzenia numeryczne, którymi steruje komputer wraz z zaawansowanym oprogramowaniem. Wcześniej operator urządzenia wprowadza do niego dane na podstawie sporządzonego projektu technicznego. Obrabiarki zostają odpowiednio skonfigurowane, dzięki czemu zaczynają automatyczną produkcję jednakowych elementów. Powtarzalność to jedna z głównych zalet obróbki CNC.
Technika CNC dotyczy głównie takich rodzajów obróbki jak frezowanie oraz toczenie. Możliwe jest także jej zastosowanie w przypadku elektrodrążenia wyjątkowo twardych metali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana