Plexi, czyli tworzywo o wielu zastosowaniach
Plexi to szkło akrylowe. Jest to tworzywo sztuczne o wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Po plexi często sięgają firmy budowlane oraz reklamowe, a także osoby indywidualne. Plexi używane jest także w branży automotive oraz w przemyśle stoczniowym. Cechą charakterystyczną plexi jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość obróbki.
Jak powstaje plexi?
Szkło akrylowe produkowane jest metodą wylewaną i ekstrudowaną. W tym pierwszym przypadku dochodzi do polimeryzacji ciekłego metakrylanu metalu. Upłynniona substancja wylewana jest do form i pozostawiana do ostygnięcia. Metodą wylewaną produkowane są płyty o różnych grubościach, możliwe jest także ich barwienie. Ponieważ jest to metoda dość czasochłonna, to płyty wylewane są droższe od ekstrudowanych, ale cechują się także lepszymi parametrami. Są bardziej odporne na uszkodzenia oraz działanie substancji chemicznych i mogą być użytkowane w wyższych temperaturach.
Płyty ekstrudowane powstają w sposób zautomatyzowany, co przekłada się na dużą powtarzalność i stabilność wymiarową. Plexi ekstrudowane ma nieco niższą tolerancję temperaturową oraz występuje w ograniczonej liczbie kolorów i zakresie grubości. Obydwa rodzaje płyt nadają się do obróbki różnymi technikami, a specjalistą w tej dziedzinie jest producent elementów z plexi Pleximac. Wytwarzane są różne wyroby gięte i proste — plexi można frezować, ciąć i polerować.
Zastosowanie plexi
Płyty plexi są często wykorzystywane w budownictwie – powstają z nich zadaszenia oraz przeszklone ścianki. Plexi ekstrudowane stosowane jest także w lotnictwie i akwarystyce oraz do budowy świetlików dachowych. Plexi może być przezroczysta lub satynowa oraz barwiona, dlatego jest to często wykorzystywany materiał do produkcji elementów dekoracyjnych i materiałów reklamowych. Ponieważ możliwe jest cięcie plexi na wymiar, to płyty znajdują zastosowanie przy produkcji maszyn i urządzeń, elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia budynków użyteczności publicznej. Płyty tnie się laserowo lub frezarką CNC, co oznacza wysoką precyzję i dobrą jakość krawędzi. Komputerowe wycinanie plexi umożliwia produkcję wielu identycznych wyrobów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana