Pielęgnacja boisk sportowych. Rodzaje zabiegów
Patrząc na boisko sportowe można odnieść wrażenie, że to po prostu duży trawnik, który nie potrzebuje szczególnej opieki. Nic bardziej mylnego. Utrzymanie trawiastej nawierzchni sportowej wymaga systematycznej pielęgnacji, a także obserwacji trawy i bieżącego reagowania na jej potrzeby. Pamiętajmy, że trawa to żywa roślina, która jest bardzo podatna na sposób jej użytkowania oraz warunki pogodowe.
Aby płyta boiska piłkarskiego lub pola golfowego zapewniała odpowiednie warunki do gry sportowcom, nie wystarczy regularne koszenie trawy. Właściwa pielęgnacja boiska wymaga przemyślanych działań, wśród których fachowcy wymieniają zabiegi pielęgnacyjne doraźne i zachowawcze.
Doraźna pielęgnacja boiska
Doraźne zabiegi pielęgnacyjne na boisku trawiastym obejmują szereg czynności wykonywanych regularnie, przy czym możemy wymienić 3 najważniejsze: podlewanie, koszenie i nawożenia - wymienia specjalista z Lawn Care.
Zapotrzebowanie trawnika boiska na wodę uzależnione jest m.in. od chłonności gleby, aktualnych warunków atmosferycznych oraz kondycji roślin. Przyjmuje się, że czasie pełnej wegetacji trawnik wymaga podania nawet 10 litrów wody na m2, jednak ocena zapotrzebowania powinna być dokonywana każdorazowo indywidualnie. Chociaż przyjęło się, że podlewanie trawy powinno odbywać się porze wieczornej lub nocnej, w niektórych sytuacjach wskazane jest również za dnia. Decyzję o właściwym czasie podlewania warto powierzyć specjaliście.
Kolejną, szalenie ważną kwestią jest koszenie. Długość źdźbła trawy na boisku piłkarskim powinna wynosić od 23 do 35 mm w sezonie i powyżej 35 mm zimą. Regularne koszenie boiska sportowego służy nie tylko wygodzie zawodników, ale też kondycji roślin. Dla zachowania dobrego stanu trawy, zaleca się koszenie około 2-3 razy w tygodniu, co pozwala uniknąć zawiązania kłosów. Podczas tego zabiegu należy używać ostrych narzędzi, istotne jest też skracanie trawy w różnych kierunkach. Po skoszeniu boiska trawę należy usunąć.
Aż czterokrotnie w ciągu każdego roku należy wykonywać zabieg nawożenia głównego z użyciem nawozów wolno przyswajalnych. Pomiędzy tymi zabiegami wskazane jest też zawożenie doraźne, przy czym dobór składników i częstotliwość dostarczania nawozu ustala się na podstawie badania próbek gleby.
Oprócz opisanych wyżej zabiegów, doraźna pielęgnacja boiska obejmuje również aerację i wertykulację trawnika, odchwaszczanie, zwalczanie ewentualnych chorób, skaryfikację oraz uzupełnianie uszkodzeń powstałych w wyniku eksploatacji.
Zachowawcza pielęgnacja boiska
Najważniejszym zabiegiem w tym obszarze jest dosiew trawy, przeprowadzany przynajmniej raz w roku. W praktyce okazuje się jednak, że najlepsze efekty daje regularne dosiewanie odpowiednio dobranej mieszanki co miesiąc podczas trwania całego sezonu. Podczas dosiewania ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, dotyczących m.in. maksymalnej wilgotności gleby oraz zachowania wystarczającego odstępu czasu przed ponownym używaniem boiska (rozgrywkami, treningami).
Jak widać, prawidłowa pielęgnacja płyty boiska wymaga sporego nakładu pracy i dużych umiejętności. Samodzielne próby utrzymania murawy dodatkowo utrudnia konieczność używania odpowiednich maszyn i narzędzi. Dlatego najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana