Pellet jako materiał opałowy
Pellet drzewny jest ekologicznym materiałem opałowym, który producenci stawiają na równi z węglem i koksem. Jakie są jego właściwości i jak wybrać dobrej jakości pellet na opał? Dowiedz się, dlaczego jest to obecnie tak popularny materiał opałowy i czemu konkretnie warto korzystać z tego bio paliwa.
Pellet drzewny — co to jest?
Pellet to ekologiczne biopaliwo powstałe z przetworzenia surowców odnawialnych do postaci granulatu. Najczęściej spotykanym rodzajem tego produktu grzewczego jest pellet drzewny powstały z pozostałości po drzewach z fabryk, tartaków itp. Jest on stosowany do różnego rodzaju kotłów, kominków, a także do innych urządzeń grzewczych, gdzie zagazowuje drewno na paliwa stałe. Ze względu na łatwość przechowywania, dystrybucji, aspekty ekologiczne i ekonomiczne cieszy się rosnącą popularnością.
Jak wytwarza się pellet drzewny?
Pellet drzewny otrzymywany jest ze sprasowania trocin drzew iglastych lub liściastych. Trociny poddawane są działaniu wysokiej temperatury, na skutek której lignina (składnik trocin) zaczyna wykazywać właściwości klejące. Przed procesem granulacji masa jest potraktowana parą wodną lub natryskiem z wody. Podgrzaną masę poddaje się procesowi granulacji. W wyniku czego powstają małe granulki, będące końcowym efektem produkcji. Istnieje wiele odmian pelletu drzewnego w zależności od przeznaczenia.
Właściwości pelletu drzewnego
Pellet drzewny będący ekologicznym biopaliwem jako materiał opałowy posiada wiele zalet. Pozwala na duże oszczędności, sięgające nawet 50% w porównaniu z innymi materiałami grzewczymi, takimi jak koks czy węgiel. Jest efektywny, łatwy do dystrybucji oraz łatwy w przechowywaniu. Produkuje niewielką ilość popiołu, a dym powstały z jego podgrzania, nie jest tak szkodliwy dla środowiska, jak ten pochodzący z węgla czy innych paliw grzewczych. Nie emituje do atmosfery szkodliwego CO2 i charakteryzuje się bardzo niską emisją tlenków azotu i tlenków siarki. Popiół z pelletu drzewnego stanowi cenny nawóz organiczny, który może być wykorzystany do nawożenia ziemi.
Pellet drzewny ze względu na swoją wydajność, nieszkodliwy wpływ na środowisko naturalne oraz korzystną cenę jest bardzo dobrym konkurentem dla węgla, koksu czy brykietu – wskazuje specjalista, współpracujący z firmą Luskar.
Jak wybrać dobry pellet drzewny?
Dobrej jakości pellet drzewny powinien mieć gładką konsystencję i posiadać nieznaczną ilość pyłów. Należy także zwrócić uwagę na to, czy granulki pelletu są jednakowe i podobne do siebie. Po wrzuceniu do wody pellet powinien opadać na dno. Podczas spalania tego biopaliwa powinien wydzielać się zapach drzewa. W przypadku proporcji składników w pellecie drzewnym, zawartość wody nie powinna być większa niż 12%, a ciężar właściwy to około 0.65kg/l. Dodatkowo pellet nie powinien mieć w swoim składzie sztucznych dodatków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana