Parapety - niezbędny element wykończenia wnętrz
Parapet jest jednym z najważniejszych elementów w wykończeniu otworu okiennego, a jego wygląd bardzo często decyduje o całości prezentacji okna. Istotny jest nie tylko materiał wykonania, ale także sposób zaaranżowania parapetu. Podokienniki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Obecnie są one wykorzystywane jako element ozdobny wnętrza, podczas, gdy kiedyś były ukrywane pod firanami. Na co zwracać uwagę podczas wyboru parapetu? Jak wykorzystać go jako element wykończeniowy?
Zwróć uwagę na to, z czego wykonany jest parapet
Rodzaj materiału, z którego wykonany jest parapet wewnętrzny, powinniśmy dobierać do całości aranżacji mieszkania. Podokienniki mogą być wykonane z drewna wykończonego lakierem lub woskiem oraz z płyt wiórowych, oklejonych laminatem, który imituje drewno, kamień, czy płytki ceramiczne. Wnętrza tradycyjne idealnie skomponują się z parapetami kamiennymi, wykonanymi z granitu, marmuru, trawertynu, czy zbitego kamienia. Popularne stają się także parapety wewnętrzne wykonane z koglomeratu marmurowego, który produkuje się z kruszywa marmurowego, spajanego żywicą poliestrową. Taki rodzaj materiału charakteryzuje się odpornością na zarysowania, uderzenia, plamy, czy skutki uboczne środków chemicznych. Na rynku dostępne są również parapety wykonane z kamienia sztucznego, ceramiki czy PVC. Oprócz materiału, ważny jest także montaż parapetu. Prawidłowe wykonanie zapewnia utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia oraz zapobiega powstawaniu pleśni, zawilgoceń czy przewiewów wokół okien.
Dopasuj parapet do wyglądu okna
Zarówno rama okna, jak i parapet, powinny być zachowane w tej samej estetyce.
Jak mówi specjalista z firmy neumannokna.pl: ,,Białe okna wykonane z PVC będą dobrze komponowały się z białym parapetem wykonanym z płyty laminowanej. Nawet jeśli decydujemy się na parapet ze stali lub drewna, to i tak powinniśmy pomalować go na biało. Białe okno może być także połączone z kamiennym podokiennikiem w jasnym kolorze."
Do okien drewnianych, najlepiej dopasują się parapety w identycznym kolorze lub w kolorze zbliżonym do barwy ścian. Jasne okna dobrze skomponują się z parapetami kontrastowymi. Nie zapominajmy także o wystroju podokiennika. Można go zaprojektować w dowolny sposób. Parapety wewnętrzne mogą posłużyć także jako miejsce do wypoczynku, półka na drobiazgi lub miejsce na zioła i kwiaty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana