Papier testliner - co to takiego?
Jak powstaje tektura falista, która tak często wykorzystywana jest, chociażby do produkcji różnego rodzaju opakowań? Zdecydowana mniejszość osób korzystających na co dzień z tektury falistej zdaje sobie sprawę z faktu, że coraz częściej produkowana jest ona z papieru pochodzącego z odzysku, czyli z makulatury. Ten rodzaj papieru określa się mianem teslinera.
Papier wykorzystywany do produkcji tektury
Papier stosowany do produkcji tektury można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
kraftliner,
testliner.
Kraftliner jest rodzajem papieru, który produkowany jest przede wszystkim z drzew iglastych. Ten rodzaj składa się w przynajmniej 80% ze świeżych włókien, a to wpływa w zdecydowanym stopniu na jego właściwości. Charakteryzuje się on bardzo dużą trwałością.
Drugim rodzajem jest papier testliner, który powstaje dzięki nowoczesnym metodom recyklingowym. Jak podkreśla specjalista z firmy TOP S.A.:
Ten rodzaj papieru składa się w 100% z odzyskanego materiału, przez co jest niezwykle ekologiczny. Jednak ma to swoje niewielkie wady w postaci, chociażby jego nieco niższej jakości.
Ekologiczne rozwiązania rynkowe
Podstawowym elementem tektury falistej jest papier surowy. Coraz częściej w trosce o środowisko wykorzystuje się papier pochodzący z recyklingu – testliner. Odzyskany papier jest bardzo często wzbogacany świeżymi włóknami oraz specjalnym klejem skrobiowym. W ten sposób przygotowaną mieszankę poddaje się następnie specjalnej obróbce na odpowiedniej maszynie do produkcji tektury falistej.
Tektura falista nie występuje jedynie w jednym rodzaju. W przemyśle stosuje się jej różne gatunki, co pozwala na jej odpowiednie dopasowanie do konkretnego celu. Wyróżnia się:
tekturę falistą jednostronnie,
tekturę falistą trójwarstwową,
tekturę falistą pięciowarstwową,
tekturę falistą wielowarstwową.
Tektura, która została wykonana z większej ilości warstw, jest proporcjonalnie bardziej wytrzymała, a produkowane z niej opakowania są adekwatnie odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia i stosowane w różnych branżach. Należy zaznaczyć, że papier testlinerowy nie może być wykorzystywany do produkcji tektury mającej kontakt z żywnością. W tym celu konieczne jest zastosowanie papieru wykonanego w 100% ze świeżych włókien.
Testliner - czyli papier z odzysku
Ogromna część społeczeństwa ma świadomość, jak istotne jest odpowiednie dbanie o środowisko. Dlatego też recykling jest coraz częściej wykorzystywany w produkcji uruchamianej zarówno przez mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa. Recykling pozwala na zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, przy jednoczesnym ograniczeniu odpadów – w tym przypadku przyczynia się do zmniejszenia wycinki drzew i ograniczenia odpadów papierowych. Zebrana makulatura, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod odzyskiwania, pozwala na utworzenie papieru testlinerowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana