Otyłość u czworonogów - problem, którego nie należy lekceważyć
Każdy lekarz weterynarii potwierdzi, że jakość życia czworonoga obniża się wraz z kolejnymi, nadprogramowymi kilogramami. Jednak temat ten często bywa lekceważony przez Opiekunów kotów czy psów. Niektórzy uważają, że po prostu kolejna cecha zwierzęcia, taka jak kolor sierści, czy wzrost. Dla wielu osób pulchne zwierzęta wyglądają słodko – nie pozwólmy jednak, by nasze odczucia estetyczne przyćmiły zdrowy rozsądek.
Lekarz weterynarz radzi - nie przekarmiaj pupila
Otyłość zwierzęcia nie jest znakiem troski opiekuna. Wręcz przeciwnie – opieka to nie tylko zapewnienie pokarmu pupilowi, ale i dawkowanie go w odpowiedniej ilości oraz dbałość o aktywność fizyczną naszego psa lub kota. Czworonóg z nadprogramowymi kilogramami nie jest “szczęśliwy i najedzony”. Przeciwnie, jego życie staje się trudniejsze. Zabawy zaczynają być coraz dla niego cięższe i bardziej wymagające fizycznie. Zwierzę ma coraz mniej energii, pojawia się ospałość, częste zmęczenie. Bez odchudzania zwierzęcia nawet najlepszy lekarz weterynarii nie pomoże mu cieszyć się pełnią życia. Co więcej, zwierzakowi trudno zadbać o swoją higienę. Tkanka tłuszczowa uniemożliwia odpowiednie wygięcie się i sięgnięcie do niektórych rejonów ciała. W przypadku kota może się to odbijać na kondycji futra.
Lekarz weterynarii pomoże z otyłością czworonoga
Im więcej kilogramów, tym trudniej skłonić zwierzę do ruchu i wysiłku, a co za tym idzie, coraz trudniej je odchudzić. Jeśli widzisz, że Twój zwierzak ma problemy z wagą i nie wiesz, od czego zacząć walkę z otyłością pupila, udaj się do lecznicy weterynaryjnej, gdzie pracuje lekarz weterynarii specjalizujący się w psach lub kotach. Jednym z takich miejsc jest lecznica weterynaryjna Ekovet z Wrocławia. Weterynarz pomoże także sprawdzić, czy do otyłości nie przyczynia się jakiś inny problem zdrowotny twojego czworonoga (może to być na przykład niedoczynność tarczycy).
Jakie choroby u psa lub kota wywołuje otyłość?
Otyłość skraca życie zwierzęcia. Dodatkowo naraża je na wiele poważnych dolegliwości. Niektóre to (kolejność losowa):
nadmierne obciążenie stawów i kręgosłupa (ciągły ból, zapalenia i choroby zwyrodnieniowe stawów);
choroby skóry;
cukrzyca;
choroby serca;
choroby wątroby i układu pokarmowego;
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana