Opakowania jednorazowe jako sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gastronomicznej
Opakowania jednorazowe mają dużo zalet – są wygodne, tanie i nie zajmują wiele miejsca. Ich uniwersalność sprawia, że są przydatnym akcesorium nie tylko w domu, ale również w obiektach gastronomicznych – zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych. W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy stosowanie jednorazowych opakowań jest sposobem na obniżenie kosztów działalności?
Jakie są zalety stosowania jednorazowych opakowań w gastronomii?
Opakowania jednorazowe są przede wszystkim uniwersalne, lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe, więc świetnie sprawdzają się w dostawach żywności i serwowaniu ich na wynos. Są bardzo łatwe w przechowywaniu i nie zajmują wiele miejsca – można je więc stosować zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w niewielkich, mobilnych food-truckach, których popularność w naszym kraju nieustannie rośnie. Na rynku możemy wybierać spośród różnego rodzaju opakowań, wykonanych zarówno z plastiku, aluminium, styropianu, jak i z ekologicznych materiałów, takich jak papier. Opakowania jednorazowe nie naruszają dań i nie zmieniają walorów smakowych, trzymają również ciepło. Oferta opakowań u dobrych producentów, takich jak chociażby Ema-Pol obejmuje między innymi różnego rodzaju pojemniki, pudełka, miseczki z przykrywkami, sztućce i kubki. Ogromnym atutem opakowań jednorazowych są również ich ceny. Stosowanie tego typu akcesoriów może być świetnym sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gastronomicznej. W jaki konkretnie sposób?
W jaki sposób opakowania jednorazowe mogą obniżyć koszty działalności?
Prowadzenie każdego biznesu wymaga od właściciela dokładnej kontroli przychodów, ale również przede wszystkim – kosztów. W lokalach gastronomicznych koszty można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Są to koszty zatrudnienia personelu (obejmujące nie tylko wynagrodzenie, ale również podatki czy koszty ubezpieczenia), koszty surowców i koszty operacyjne. Przepływ gotówki jest istotny w każdym rodzaju działalności, więc wymaga to ich wnikliwej analizy i sprawdzania. Wprawdzie koszty operacyjne stanowią mniejszą część kosztów gastronomicznych, ale są łatwe do optymalizacji.
W przypadku kosztów operacyjnych warto sprawdzić, czy zużycie konkretnych środków nie jest zbyt duże. Jeśli prowadzimy usługę sprzedaży dań na wynos, z dostawą lub prowadzimy food-truck, warto postawić na tanie opakowania jednorazowe i porównywać ich koszt ze sprzedażą, np. stosunek kosztu jednorazowych kubków do sprzedanej kawy na wynos. Im większa sprzedaż, tym zużycie będzie większe, jednak kupując opakowania w hurtowniach możemy w skali miesiąca, kwartału i roku sporo zaoszczędzić. Korzystanie z jednorazowych opakowań pozwoli na kolejne oszczędności – wody, środków do mycia i kosztu osoby, która zmywałaby „zwykłe” naczynia. Jak widać, opakowania jednorazowe są w dłuższej perspektywie świetnym sposobem na znalezienie oszczędności, a co za tym idzie – na obniżenie kosztów działalności gastronomicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana