Olejowanie podłogi. Zalety i wady
Wszystkie drewniane podłogi wymagają konserwacji. Dotyczy to w równym stopniu parkietów, jak też podłóg wykonanych z desek litych lub klejonych, nazywanych wielowarstwowymi. Regularna i właściwa konserwacja zapewnia podłodze nie tylko dłuższą żywotność, ale także zachowuje jej walory estetyczne. Wśród sposobów konserwacji podłóg drewnianych dużą popularnością cieszy się olejowanie. Sprawdźmy więc, na czym ono polega i jakie są jego zalety i wady?
Na czym polega olejowanie podłóg drewnianych?
Drewno jest najbardziej naturalnym surowcem, jakiego używa się do produkcji podłóg. To z niego powstają klepki parkietowe, mozaika parkietowa, deski lite oraz warstwowe. Wszystkie one muszą zostać pokryte preparatami, które po pierwsze zabezpieczą surowe drewno, a po drugie wydobędą jego naturalne piękno. Jeszcze do niedawna najczęściej stosowaną metodą konserwacji było lakierowanie. Lakier pokrywa drewno twardą warstwą, która z jednej strony szczelnie chroni drewno, ale z drugiej nie pozwala mu oddychać. Alternatywą dla lakierowania jest olejowanie. Metodę te oraz stosowane w niej preparaty przybliża ekspert z firmy Giełda Parkietów specjalizującej się w sprzedaży i montażu podłóg drewnianych:
-Olejowanie to nic innego jak pokrywanie surowego drewna preparatami, które w odróżnieniu od lakierów nie tworzą warstwy wierzchniej, ale wnikają głęboko w drewno. Metoda ta polecana jest szczególnie wtedy, gdy chcemy uwydatnić naturalną strukturę drewna. Podłogi olejowane nie są tak śliskie jak lakierowane, a dzięki temu ich wygląd jest zbliżony do surowego drewna. Preparaty używane do olejowania produkuje się na bazie olejów naturalnych bądź syntetycznych. Te pierwsze są dużo bardziej ekologiczne, a tym samym znacznie mniej szkodliwe. Olejowanie jest także mniej pracochłonne niż lakierowanie. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko surowego drewna. Jeśli chcemy zmienić sposób konserwacji podłogi z lakierowania na olejowanie niezbędne jest dokładne i fachowe usunięcie warstwy lakieru.
Jakie są mocne i słabe strony podłóg olejowanych?
Decydując się na podłogi olejowane należy pamiętać, że posiadają one nie tylko zalety, ale też pewne wady. Wśród tych pierwszych można wymienić zdolność do regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Drewno olejowane nie traci swojej higroskopijności, czyli może wchłaniać i oddawać wilgoć. Dzięki temu nie kurczy się i nie rozsycha. Atutem podłóg olejowanych jest ich odporność na zarysowania – nawet jeśli rysy powstaną, są znacznie mniej widoczne niż na podłogach lakierowanych. Warto też zauważyć, że deski olejowane dobrze przewodzą ciepło i znacznie mniej się elektryzują, a tym samym nie przyciągają do siebie cząsteczek kurzu. Dlatego polecane są do mieszkań i domów alergików oraz tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe.
Do wad olejowania można zaliczyć fakt, że czynność tę należy dość często powtarzać. Przy nowych podłogach nawet co kilka miesięcy, aby olej dobrze wniknął w strukturę drewna. Jednakże jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą, z pewnością zależy nam na tym, aby wyglądała pięknie i poświęcimy jej odpowiedni czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana