Okna pasywne. Co kryje się pod tą nazwą okien specjalnego przeznaczenia?
W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony zasobów naturalnych. Ma to przełożenie na wiele dziedzin życia, w tym także na budownictwo. Od nowoczesnych domów oczekuje się, że będą bazowały na odnawialnych źródłach energii, co przełoży się nie tylko na oszczędności, ale także będzie miało korzystny wpływ na środowisko. Z tego powodu w nowo powstających budynkach coraz częściej montuje się okna pasywne. Dowiedz się, co kryje się pod tą nazwą.
Budownictwo pasywne to takie, w którym dzięki różnorodnym rozwiązaniom, zapotrzebowanie na energię elektryczną ograniczone jest do minimum. Aby było to możliwe, należy maksymalnie ograniczyć jej straty. Bardzo ważną rolę spełniają tutaj okna, które jako najzimniejsza powierzchnia domu mogłyby generować starty ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie okien specjalnego przeznaczenia, czego doskonałym przykładem są okna pasywne.
Jakie są wymagania dla okien pasywnych?
Przez okna może uciekać około 30% ciepła. Producenci dokładają więc wszelkich starań, aby współczynnik przenikania ciepła był jak najkorzystniejszy, co ma bezpośrednie przełożenie na niższe zużycie energii. Czy jednak specyfikacja techniczna daje właścicielom nieruchomości całkowitą pewność, że okna rzeczywiście uchronią ich prze stratami? Odpowiedź na to pytanie z pewnością będzie twierdząca, jeśli zdecydujemy się na okna pasywne. Wynika to z faktu, że muszą one spełniać wymogi budownictwa pasywnego i podlegają normom określonym przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. O to, czego dotyczą te wymagania zapytaliśmy producenta okien z firmy Sapor.
Okna pasywne powinny charakteryzować się określonym całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła, który nie może przekraczać 0,8 W/m2K. Liczy się także przepuszczalność promieniowania słonecznego – tu współczynnik (g) musi wynosić powyżej 50%, wyjaśnia nasz rozmówca.
Mówiąc prościej, okna pasywne charakteryzują się wysokim stopniem izolacyjności termicznej, dzięki czemu pomieszczenia mogą być ogrzewane przez promieniowanie słoneczne albo ciepło emitowane przez ludzi i sprzęt domowy. Wśród nich wyróżnia się na przykład produkty z konstrukcją z drewna, aluminium lub jednego i drugiego, składająca się z trzech szyb i ewentualnie pianki poliuretanowej. Coraz częściej można się spotkać także z oknami pasywnymi wykonanymi z PCV, które charakteryzuje atrakcyjna cena przy korzystnych parametrach cieplnych i akustycznych.
Podsumowując, zastosowanie okien specjalnego przeznaczenia, jakimi są okna pasywne, pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a jednocześnie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Z pewnością jest to więc inwestycja godna zainteresowania, która wpisuje się w ideę budownictwa pasywnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana