Odwieczny dylemat – góry czy morze?
Stojąc przed wyborem miejsca na spędzenie urlopu, często mamy dylemat – pensjonat w górach czy nad morzem? Obie lokalizacje wydają się bardzo atrakcyjne, a panujące w nich warunki klimatyczne z pewnością sprzyjają naszemu zdrowiu. Góry dają jednak więcej możliwości. Zapewniają bowiem atrakcje niezależnie od naszego wieku, panującej pory roku czy sposobu, w jaki odpoczywamy.
W Tatry czy nad Bałtyk?
Z pewnością są wśród nas osoby, którym nie jest łatwo wybierać pomiędzy dziką przyrodą i górskimi wędrówkami a kąpielami morskimi i długimi spacerami po piaszczystej plaży. Szczęśliwie w naszym kraju mamy i piękne góry, i dostęp do morza. Jeśli trudno nam się zdecydować na jedną z opcji, może warto rozważyć trzecią i część urlopu spędzić na Podhalu, a część na Pomorzu? Nie będziemy wtedy musieli rezygnować ani z gór, ani z morza. Takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze, a idealny wariant to tydzień w pokojach w górach i tydzień w pokojach na wybrzeżu.
Od czego zacząć? Wszystko zależy od tego, na jaką porę roku przypada nasz urlop i czego bardziej potrzebujemy na dany moment – aktywnego odpoczynku, czy raczej wakacji w stylu slow.
Kiedy nad morze?
Na korzystanie z uroków Bałtyku i jego plaż najlepiej wybrać miesiące letnie oraz wczesną jesień i późną wiosnę. Wówczas temperatury powietrza sprzyjają spacerom i ewentualnym kąpielom morskim. Takie wakacje z pewnością będą dobrym początkiem dla tych osób, które mają za sobą czas wypełniony pracą i obowiązkami, a przez to potrzebują relaksu i braku wzmożonej aktywności. Urlopy w stylu slow stają się coraz bardziej popularne, a my coraz częściej pozwalamy sobie na słodkie nicnierobienie.
Jeśli więc nasz urlop przypada na ciepłe pory roku i mamy możliwość wyjazdu na co najmniej dwa tygodnie, wówczas warto zacząć od morza. Nad Bałtykiem się zregenerujemy, nabierzemy sił i będziemy gotowi na wędrówki po Tatrach.
Urlop w górach
Górskim sportom sprzyjają tak miesiące letnie, jak i zimowe. Z uroków Podhala warto więc korzystać niezależnie od panującej pory roku. Kiedy temperatury osiągają wartość powyżej zera, możemy wybrać trekking, wspinaczkę lub zwiedzanie okolicznych atrakcji – w zależności od naszej kondycji i upodobań. W miesiącach zimowych zaś w Tatrach czekają na nas wyciągi i stoki. Z tego powodu w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji mniej wolnych dni, a morze i góry kuszą nas w jednakowym stopniu, warto wybrać te drugie.
Gdzie szukać noclegu w górach?
Najlepszą opcją wydają się być pokoje w okolicach Zakopanego. Stamtąd będziemy mieli blisko do wszystkich atrakcji – tak dla aktywnych turystów, jak i dla „wakacyjnych leniuchów”, a pora roku czy pogoda nie będą nas zatrzymywały przed korzystaniem z ich oferty.
Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Ośrodka Wypoczynkowego „Borowy” w Białym Dunajcu: W okolicach Zakopanego każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy narciarstwa i snowboardu, jak i zdobywania górskich szczytów czy wędrówek po łagodnych szlakach. A na osoby, które preferują mniej aktywny odpoczynek lub wybierają się na urlop z małymi dziećmi, w okolicy czekają atrakcje na czele z Krupówkami oraz termy z wodami dobroczynnie wpływającymi na nasz organizm. Warto przy tym zaznaczyć, że do przemieszczania się po Podhalu własny środek transportu nie jest konieczny. Dostępne są bowiem często kursujące busy dla turystów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana