Odwadnianie instalacji pary
![Odwadnianie instalacji pary Odwadnianie instalacji pary](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-133614-16537-odwadnianie-instalacji-pary.jpg)
Instalacje parowe nie mogłyby prawidłowo działać, gdyby nie niezwykle istotny element, jakim są odwadniacze. Ich rola polega na zapewnianiu odwodnienia w różnych rodzajach procesów technologicznych. Gdzie są one wykorzystywane i na czym dokładnie polega odwadnianie instalacji pary?
Co warto wiedzieć o odwadnianiu instalacji parowych
Praca odwadniaczy opiera się na działaniu zaworu automatycznego, który nie przepuszcza pary, lecz w razie potrzeby zostaje otwarty, umożliwiając w ten sposób usunięcie z przestrzeni parowej gazu i wilgoci. Z tego powodu znajdują one szerokie wykorzystanie w instalacjach, w których ze względu na wysoką wymianę ciepła należy regularnie usuwać kondensat. Można więc znaleźć je m.in. w:
- rurociągach o płaszczu grzewczym,
- rozdzielaczach parowych,
- maglach i suszarkach bębnowych,
- magistralach parowych,
- grzejnikach,
- wymiennikach ciepła.
Odwadniacze dla instalacji pary dzielą się m.in. ze względu na sposób funkcjonowania. Rozróżniamy więc:
- odwadniacze mechaniczne – posiadające pływak lub kulę. Odprowadzenie kondensatu odbywa się tu bez przechłodzenia;
- odwadniacze termostatyczne – mogą występować w wariantach: rozszerzalnościowym, z kapsułką o zadanej temperaturze przechłodzenia kondensatu lub z płytką bimetaliczną;
- odwadniacze termodynamiczne – wykorzystywane przede wszystkim w magistralach parowych. Wyposażone w płytkę ze stali nierdzewnej, która stanowi jedyny ruchomy element konstrukcji.
Od czego zależy prawidłowy przebieg procesu odwadniania
Odwadniacze instalacji parowych występują w różnych wariantach – wymienione wyżej podstawowe modele dzielą się m.in. pływakowe, dzwonowe, termostatyczne, termodynamiczne czy bimetaliczne – i mają ściśle określone zastosowanie. By prawidłowo spełniały swoją funkcję, ich parametry powinny zostać starannie dobrane do potrzeb i okoliczności ich użytkowania. Dlatego, zamiast samodzielnie dokonywać wyboru, warto skorzystać z usług specjalistów, np. z firmy Termo-Technika. Pomogą nam oni dobrać odpowiedni model, kierując się takimi kryteriami jak wytrzymałość odwadniacza w kontekście temperatury i ciśnienia, jakim będzie on poddawany, czy temperatury i ilości samego kondensatu. Zwrócą również uwagę na to, czy w danych warunkach kondensat musi być odprowadzany nieustannie i z określoną regularnością, czy wystarczy zastosowanie odprowadzania okresowego lub zrzutowego.
Wykwalifikowani specjaliści uwzględnią też planowane miejsce montażu odwadniacza, tym samym zaś oddziaływanie na niego czynników zewnętrznych, i dobiorą urządzenie wykonane z materiałów odpornych na określone uwarunkowania; wezmą też pod uwagę wielkość przyłącza i preferowany typ montażu, a także tzw. współczynnik bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Laboratoria - wyposażenie
Prolab Jacek Podufalski
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Częstochowska 30
-
Rachunkowość - usługi
Pimag Biuro Rachunkowe
woj. dolnośląskie50-243 Wrocław, Władysława Łokietka 4 lok. 2
-
Spawalnictwo - usługi
Maga sp. z o.o. Produkcja, montaż zbiorników i rurociągów
woj. małopolskie30-015 Kraków, Cieszyńska 2