Ocena ryzyka zawodowego zgodnie ze wskazaniami PiP
Państwowa Inspekcja Pracy określa wytyczne dotyczące oceny ryzyka zawodowego. Wielu praktyków radzi, aby w konkretnej firmie oceny dokonywał zespół złożony ze specjalistów ds. BHP, kadry kierowniczej, a także pracowników z najdłuższym stażem. W tej perspektywie warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług zarówno w zakresie szacowania ryzyka jak i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa pracy.
Przepis prawny oraz obywatelska odpowiedzialność
Do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego zobowiązują pracodawcę aktualne przepisy prawa polskiego oraz unijnego (UE). Jednak patrzenie na sprawę tylko w kategoriach formalnych zakrywa jej głębszy sens, a dotyczy on zdrowia i bezpieczeństwa zatrudnionych ludzi. Warto zainwestować czas i środki w rzetelną ocenę ryzyka zawodowego, ponieważ działanie to ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia.
Bezpieczeństwo pracy ma również wymiar ekonomiczny: działania bezpieczne są zarazem wydajne. Prowadzą do zminimalizowania przestojów związanych z awariami i wypadkami, gwarantują utrzymanie ciągłości pracy oraz jej wydajność. Zatem firma, gdzie pracuje się bezpiecznie, ma duże szanse odnieść sukces ekonomiczny.
W myśl przepisów, ryzyko zawodowe polega na prawdopodobieństwie wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, w szczególności wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych u pracowników (Polska Norma PN-N-18002) – stwierdza ekspert z Work Management, obsługującego firmy w zakresie BHP i PPOŻ.– Zajmujemy się oceną ryzyka zawodowego, a ponadto doradztwem i szkoleniami. W obecnej, epidemicznej sytuacji, dodatkowo zajmujemy się kwestią bezpieczeństwa w zakładach pracy związanych z pandemią COVID-19.
Metodologia oceny ryzyka zawodowego
Aby należycie oszacować ryzyko zawodowe, trzeba przeprowadzić szczegółową analizę konkretnego miejsca pracy. Nie chodzi bowiem o to, by ogólnie powiedzieć jakie niebezpieczeństwa wiążą się z wykonywanym zawodem, lecz wskazać na realne czynniki ryzyka występujące w konkretnej sytuacji:
- charakterystyka konkretnego stanowiska pracy
Istotne jest uwzględnienie lokalizacji miejsca pracy: w jakim otoczeniu się znajduje? Czy jest łatwo dostępne? Jaką pozycję zajmuje w szerszym ciągu komunikacyjnym? Ważne jest także kto pracuje na danym stanowisku? Czy są to wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem, czy młodzi praktykanci? Czy na danym stanowisku mogą pracować kobiety w ciąży? Czy jest ono dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, o ile taka została zatrudniona? Do czynników ryzyka należy również typ maszyn oraz specyfika zastosowanej technologii.
- pomiary czynników środowiska pracy
W sposób szczególny należy wskazać czynniki szkodliwe, na oddziaływanie których narażony jest pracownik. A także uwzględnić czas wykonywanej pracy oraz sposób jej organizacji w danym miejscu.
- ewaluacja bezpieczeństwa od poprzedniej oceny ryzyka zawodowego
Aby aktualna ocena była adekwatna do opisywanej rzeczywistości, należy uwzględnić wypadki, jakie zdarzyły się do tej pory i uwzględnić nasuwające się wnioski. Równie ważne jest ujęcie potencjalnych zdarzeń wypadkowych, czyli sytuacji w których, co prawda, do wypadku nie doszło, jednak bardziej jest to kwestią szczęśliwego zbiegu okoliczności niż stabilnych warunków bezpieczeństwa.
Aby utworzyć bezpieczne miejsce pracy, niezbędne (i prawnie wymagane) są kursy i szkolenia BHP i PPOŻ.
Kwestia profilaktyki
Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się po to, aby zapobiec wypadkom w miejscu pracy. Owo „zapobieganie” jest istotnym elementem polityki bezpieczeństwa zawodowego w firmie: lepiej nie dopuszczać do wypadków, niż niwelować ich skutki.
Jeżeli bezpieczeństwo na konkretnym stanowisku pracy zostało określone jako „niedopuszczalne”, praca musi zostać wstrzymana. Gdy ryzyko zostało uznane za „średnie” – należy podjąć działania, które zredukują je do minimum. A jeżeli stanowisko jest bezpieczne, należy zrobić wszystko, aby takim pozostało.
Kwestię bezpieczeństwa na stanowisku pracy można regulować poprzez zastosowanie:
- rozwiązań technicznych (sięgających źródła potencjalnego niebezpieczeństwa),
- zasad organizacyjnych (zmianę organizacji pracy),
- środków ochrony zbiorowej (zabezpieczenie przestrzeni do pracy),
- środków ochrony indywidualnej (zabezpieczenie poszczególnych pracowników).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana