Nowoczesne systemy GIS wykorzystywane w ciepłownictwie
Rozwiązania z zakresu IT mogą efektywnie pomagać w realizacji podstawowych zadań różnych przedsiębiorstw, w tym także tych funkcjonujących w branżach wymagających prowadzenie działań na znacznym obszarze i zarządzania infrastrukturą składającą się z wielu połączonych ze sobą elementów. Znakomitym przykładem będzie tu ciepłownictwo, którego systemy dystrybucji będą pracować sprawniej przy wykorzystaniu oprogramowania używającego technologii GIS.
Czym są systemy GIS i co oferują?
Systemy GIS (Geographic Information System) pozwalają na pozyskiwanie, gromadzenie oraz przetwarzanie i analizowanie danych, a także przedstawianie ich w odniesieniu do lokalizacji przestrzennej. Łączą one informację związaną z położeniem z informacjami opisowymi i pozwalają na badanie ich wzajemnych relacji w obu tych obszarach. Ważnym elementem działania oprogramowania tego typu jest opcja prezentacji wyników wyszukiwań czy analiz w formie graficznej wyświetlonej na odpowiedniej mapie. Równie istotne są technologie GPS i użycie sprzętu mobilnego dającego dostęp on-line za sprawą internetu. Dziedziną, w której system GIS okazuje się szczególnie użyteczny, będzie funkcjonowanie przedsiębiorstw energetyki cieplnej, których rolą jest dystrybucja ciepła oraz nadzór i konserwacja wykorzystywanych w tym celu sieci.
Co można zyskać dzięki systemom GIS dla ciepłownictwa?
Wdrożenie systemu wykorzystującego technologię GIS w przedsiębiorstwach ciepłowniczych pozwala na sprawne zarządzanie siecią, planowanie jej konserwacji i remontów, a także przygotowywanie przyszłych inwestycji od rozbudowy magistral po podłączanie nowych obiektów. Uzyskiwanie danych pomoże w bieżącym zarządzaniu pracą sieci i określaniem potrzeb przesyłowych, identyfikowaniem zmiany parametrów dotyczących przepływu lub temperatury, a także wykrywaniem niesprawności poszczególnych elementów systemu, a także rejestrowaniu awarii oraz obsłudze wyłączeń. Dostęp do ciepłowniczego systemu GIS to również minimalizowanie skutków uszkodzeń podczas prac ziemnych i budowlanych prowadzonych w pobliżu infrastruktury, a także możliwość szybkich reakcji na wszelkie nieprawidłowości. Odpowiednie oprogramowanie tworzone m.in. przez firmę KartGIS może też pomóc w analizie ponoszonych strat czy optymalizacji kosztów działania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana