Nowoczesne metody obróbki metali
Nowoczesne technologie dają niemal nieograniczone metody kształtowania metali. Sposoby obróbki wciąż się zmieniają, pozwalając na osiąganie nowych możliwości. Obróbka skrawaniem, która stanowi jedną z najpopularniejszych technik osiągania pożądanego kształtu elementów metalowych, staje się coraz bardziej wydajna i precyzyjna. Jakie jeszcze nowoczesne metody występują? Zobacz!
Obróbka skrawaniem CNC
Obróbka skrawaniem przy wykorzystaniu komputerowego sterowania urządzeń numerycznych (CNC) jest niezwykle popularną metodą na uzyskanie elementów metalowych o pożądanym kształcie. Do jej zalet należy duża precyzja, szybkość i powtarzalne wykonywanie nawet bardzo złożonych kształtów. Jak wyjaśnia przedstawiciel producenta elementów metalowych, firmy WIT, maszyny do obróbki CNC mogą być stosowane nie tylko do metali, ale także do obróbki drewna i tworzyw sztucznych. Metal stanowi jednak najczęściej obrabiane w ten sposób tworzywo.
Do urządzeń CNC (z ang. Computerized Numerical Control) zalicza się między innymi frezarki, tokarki i elektrodrążarki. Są to maszyny wyposażone w układ sterowania numerycznego, który może zostać dowolnie zaprogramowany. W ten sposób obrabiarki mogą wykonywać stałą, powtarzalną sekwencję ruchów. Układy sterowania takich urządzeń można podzielić na punktowe, odcinkowe i kształtowe. Każdy z nich pozycjonuje i przemieszcza narzędzie w ściśle określony sposób, pozwalając uzyskać pożądany, ostateczny kształt obrabianego elementu.
Drukowanie 3D
Drukarki 3D początkowo zostały stworzone, aby wykonywać elementy z tworzyw sztucznych i materiałów typu ABS. Obecnie wśród nowoczesnych metod obróbki metali można wyróżnić drukowanie 3D lub metody hybrydowe, którą łączą ten sposób kształtowania z metodą CNC. Pozwala to na uzyskanie niezwykle precyzyjnych kształtów, a także znacznie poprawia kontrolę nad powstającymi elementami, w porównaniu z zastosowaniem samej obróbki skrawaniem. Drukarki 3D stają się coraz nowocześniejsze i pozwalają na wykonywanie obróbki w dowolnym miejscu, na przykład w siedzibie klienta.
Obróbka wiązką laserową
Jest to najbardziej innowacyjna metoda wśród stosowanych obecnie. Wykorzystuje ona wiązkę lasera, której działaniu poddaje się wybraną część elementu metalowego. Energia cieplna powoduje stopienie i odparowanie wybranego fragmentu.
Ten sposób obróbki jest używany między innymi to spawania, trawienia, obrabiania powierzchni, wiercenia lub cięcia. Jest największą zaletą jest bardzo duża precyzja działania. Dzięki użyciu lasera, można działać punktowo, bez zmiany właściwości metalu otaczającego obrabiany fragment.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana