Nity miedziane i ich rola w procesie zgrzewania
Nitowanie jest techniką, która pozwala na trwałe połączenie elementów konstrukcyjnych. Od lat znajduje ono zastosowanie w przemyśle. Jego alternatywami są spawanie i zgrzewanie materiałów. Połączenia nitowe wymagają zastosowania nitownic ręcznych, pneumatycznych lub nowoczesnych maszyn nitujących, które są sterowane numerycznie. Takie zespalanie odbywa się za zimno lub na gorąco. Poznaj nity miedziane, które są chętnie w nim wykorzystywane.
Charakterystyka nitów miedzianych
Nity miedziane są doskonałymi przewodnikami ciepła i prądu elektrycznego. Są odporne na rdzę i wyjątkowo wytrzymałe. Odpowiednio stosowane, tworzą solidne mocowanie wielu różnych materiałów. Są niezwykle popularne w przemyśle elektrotechnicznym, rolniczym oraz budowlanym. Służą do wyrobu torebek, obroży i smyczy, różnego rodzaju uprzęży. Możliwe jest dzięki nim wykonanie wyjątkowej szczelności przed gazami i płynami.
Technika nitowania, jak wskazują specjaliści firmy DARO Narzędzia, sprawdza się przy większości napraw, jakie są prowadzone np. w warsztatach blacharskich. Jest ona stosowana nawet w przypadku konieczności usunięcia zniszczonych korozją elementów metalowych. Dzięki odpowiednio dobranym nitom można odtworzyć podzespoły np. w samochodach, które będą służyły przez kolejne lata. Możliwa jest naprawa słupków, dachu, maski, pokrywy bagażnika, drzwi, błotnika i progów w pojazdach.
Nitowanie i zgrzewanie blach
W wielu warsztatach stosuje się nity miedziowane do spottera. Jest to specjalistyczne urządzenie, które umożliwia szybkie przeprowadzenie napraw blacharskich. Zgrzewanie umożliwia dociśnięcie dwóch warstw materiału i zespoleniu ich na stałe. Nie występuje przy tym ryzyko uszkodzenia metalu, w wyniku zadziałania wysoką temperaturą. Zgrzewarka wymaga zastosowania nitów miedziowanych, dzięki którym dochodzi do szybkiego sklejenia blach. To dobry sposób na połączenie elementów wykonanych z blach ocynkowanych, nierdzewnych, niskowęglowych oraz sprężystych.
Nity miedziane występują w kilku rodzajach. Są to:
nity miedziowane,
nity miedziowane gładkie,
nity miedziowane z gwintem.
Nity można dopasować do indywidualnych potrzeb. Mają różne kształty i parametry. Pozwalają one dzięki temu na wyeliminowanie zjawiska korozji elektrochemicznej. Mogą mieć dekoracyjne wykończenie, mieć gwint lub haczyk. Omawiana technologia pozwala na zachowanie wszystkich właściwości mechanicznych naprawianych elementów. Pozwala ona na uniknięcie nieestetycznych odkształceń w blachach, nie występuje tu zjawisko ich przegrzania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana