Nity i ich rodzaje - jakie jest ich zastosowanie?
Nitowanie to proces łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych. To popularna metoda instalacyjna stosowana w wielu branżach, między innymi w budownictwie oraz przemyśle. Nity pozwalają na tworzenie bardzo wytrzymałych i niezwykle trwałych połączeń. Jakie są ich rodzaje i gdzie się je stosuje? Podpowiadamy.
Jakie są rodzaje nitów?
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nitów. Te najbardziej klasyczne, a więc standardowe nadają się do większości prac budowlanych. Dzieli się je na otwarte i zamknięte. Te pierwsze dedykowane są do prac w których konstrukcja nie posiada dużego obciążenia i najczęściej stosuje się je wewnątrz budynków lub pod zadaszeniem. Natomiast te zamknięte charakteryzują się lepszymi parametrami wytrzymałościowymi. Są przede wszystkim wodoodporne i możne je stosować nawet w trudnych warunkach zewnętrznych oraz w pomieszczeniach narażonych na szkodliwe substancje.
Na rynku znajdziemy także nity do konkretnych i bardziej specjalistycznych zastosowań. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na wzmocnione modele, które można stosować na niestandardowych powierzchniach. Świetnie nadają się do tworzenia stałych i mocnych połączeń. Mogą być także użytkowane w przemyśle motoryzacyjnym.
Coraz większą popularność zyskują nity kolorowe, które pozwalają łączyć różnego rodzaju płaskie powierzchnie przy zachowaniu estetyki ich wyglądu. Dzięki ich lakierowaniu są nie tylko dopasowane barwą do konkretnego materiału, ale również posiadają zwiększoną ochronę na korozję. Bardzo często znajdują zastosowanie przy instalacji kolorowych pokryć dachowych. Używa się ich także do montażu tablic rejestracyjnych w samochodach i pojazdach rolniczych. Świetnie spełniają swoją funkcję jako elementy wzmacniające meble, zwłaszcza do kolorowych szafek i półek.
Gdzie najczęściej stosuje się nity?
Najczęściej nity służą do łączenia różnego rodzaju stali i blach, na przykład na dachach i we wnętrzach budynkach. Stosuje się je na szeroką skalę na halach magazynowych, gdzie priorytetem jest uzyskanie jak największej powierzchni użytkowej. Nity znajdują zastosowanie także w przemyśle ciężkim, głównie przy stawianiu wysokich konstrukcji oraz w trakcie budowy składów kolejowych i pojazdów transportowych.
Wiele osób stosuje nity do codziennych prac w domu lub w ogrodzie. Korzystając z niewielkiej, ręcznej nitownicy łatwo stworzyć stałe połączenia elementów stalowych, aluminium, drewna, tworzyw sztucznych lub nawet skóry. Z ich pomocą można naprawiać drobne uszkodzenia, jak i przeprowadzić kompleksowy remont.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana