Niepozorne skupy złomy pozytywnie wpływają na gospodarkę
Nikogo nie trzeba przekonywać o pozytywnym wpływie skupów złomu na środowisko. Doskonale wiadomo, że ponowne wykorzystanie surowców przyczynia się do generowania mniejszej ilości odpadów, a przez to do czystszej przyrody. Tymczasem mało się mówi o tym, jakie korzyści ze skupu metali płyną dla gospodarki i społeczeństwa, poza tym, że na pozbywaniu się ich można zarobić i wygospodarować więcej miejsca w domu.
Tworzenie się zamkniętego obiegu gospodarki
Dzięki skupowaniu złomu tworzy się tzw. zamknięty obieg gospodarki, który prowadzi do uniezależnienia się przedsiębiorców od wielkich dostawców. Zmniejszają się także koszty związane z opłaceniem pośredników i podwykonawców, co wpływa na krótszy czas odzyskiwania metali. Pozwala także na zminimalizowanie ilości wydobywanych surowców i korzystanie z tych, które są już dostępne, np. trafiających do skupów złomu w formie odpadów. W ten sposób można zminimalizować też poziom marnotrawienia surowców, o czym przekonują pracownicy punktu skupu Złomowisko VZH Polska w Gubinie.
Nowe miejsca pracy i integracja bezrobotnych
Recykling surowców w skupach metali pozwala na stworzenie lokalnych miejsc pracy, specjalizujących się w przetwórstwie konkretnych surowców, np. miedzi lub cyny, ale też eliminują konieczność korzystania z usług pośredników dostarczających surowce. Gałąź przemysłu, jaką jest przetwórstwo metali, w małym stopniu podlega automatyzacji – z tego powodu nowi pracownicy będą nadal potrzebni i nie ma obaw, że zostaną zastąpieni przez maszyny. Skutkiem społecznym jest zmniejszenie bezrobocia i integracja pracowników, którzy długo przebywali poza rynkiem pracy.
Mniejsze koszty związane z odzyskiwaniem surowców
Koszty odzyskiwania surowców są nieporównywalnie niższe niż koszty ich wydobywania. Wiąże się to zarówno z mniejszymi nakładami przeznaczanymi na energię i paliwo, których ceny wciąż rosną, jak i z kosztami pracy ludzkiej. Przekłada się to pozytywnie na ceny produkcji dóbr np. sprzętu elektronicznego z surowców odzyskiwanych choćby na skupach złomu. W przypadku konieczności każdorazowego wydobycia metali, koszty takich działań przerzucane są na konsumentów. Nie trzeba podkreślać, jak korzystnie takie rozwiązania wpływają na środowisko. Szacuje się, że 75 ton metali uzyskanych w ramach odzyskiwania, pozwala o tonę zredukować emisję dwutlenku węgla. Dodatkowe zmniejszenie zużywanej energii oraz skrócenie łańcuchu dostaw pozwoli na życie w czystszym środowisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana