Najważniejsze informacje na temat obróbki elektroerozyjnej
Obróbka elektroerozyjna służy do modyfikowania metali. Opiera się na wyzyskaniu erozji elektrycznej, która towarzyszy wyładowaniom elektrycznym. Maszyny zwane obrabiarkami elektroerozyjnymi służą do uzyskiwania dość skomplikowanych kształtów w bardzo twardych materiałach, takich jak tytan, utwardzone stopy stali narzędziowej oraz węglik wolframu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie?
Czym dokładnie jest obróbka elektroerozyjna?
Obróbka elektroerozyjna, określana również skrótem EDM (ang. Electrical Discharge Machining), to proces produkcyjny, który bazuje na erozji materiałów przewodzących za pomocą elektrody. W ten sposób uzyskuje się erozję elektryczną, do której dochodzi podczas wyładowań.
Metoda ta ma dwa rodzaje:
- drążenie elektroerozyjne,
- cięcie elektroerozyjne (tzw. WEDM).
Różnica pomiędzy nimi opiera się głównie na energii wyładowań, używanego dielektryka, a także na rodzaju zastosowanej elektrody roboczej.
Zastosowanie i zalety obróbki elektroerozyjnej
Generalna zasada jest taka, że obróbkę EDM można wdrażać w kontekście wszystkich tych materiałów, dla których elektryczna przewodność właściwa jest większa od 10 -2 S/cm.
Opisywana metoda obróbki elektroerozyjnej sprawdzi się głównie do modyfikowania niektórych części maszyn oraz materiałów trudnoskrawalnych (m.in. gwint w materiale hartowanym czy węgliku). Umożliwia bowiem uzyskanie takich kształtów, które trudno byłoby wykonać przy pomocy obróbki skrawaniem.
Dzięki EDM można zyskać wysoką precyzję, wyjątkowo drobne wykończenie i integralność powierzchni. To sprawia, że nie trzeba już wykonywać innych wtórnych procesów, takich jak polerowanie.
Obróbka elektroerozyjna znajduje zastosowanie w przypadku:
- form wtryskowych i odlewniczych,
- stempli,
- matryc,
- obróbki prętów paliwowych (w energetyce jądrowej),
- łopatek turbin i sprężarek (w lotnictwie).
W pierwszym przypadku zastosowanie EDM jest bardzo uzasadnione, bo produkcja matryc i form wymaga wyjątkowej precyzji. Stosowane są w takich przypadkach bardzo wymagające punkty konstrukcyjne, na przykład wąskie szczeliny czy głębokie żebra.
Komu zlecać usługę EDM?
Najlepiej firmom, które od lat specjalizują się w różnorodnych usługach z zakresu mechaniki, automatyki oraz budowy maszyn.
Polecanym przedsiębiorstwem jest na przykład SerwMar, z którym współpracują klienci nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Wykorzystywane przez nich nowoczesne technologie pozwalają świadczyć wysokojakościowe usługi.
Ponadto partnerzy biznesowi mogą liczyć na rzetelne, terminowe realizacje oraz solidne podejście do wykonywanej pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana