Najczęstsze przyczyny uszkodzeń dachów
Dach to konstrukcja niezwykle ważna, zapewniająca bezpieczeństwo całemu budynkowi oraz pełniąca także funkcje dekoracyjne. Niestety, każde uszkodzenie jego połaci stanowi spore zagrożenie dla stabilności obiektu i może prowadzić do powstawania zacieków i poważniejszych zniszczeń wewnątrz pomieszczeń. Jakie są przyczyny takich awarii? Czy można w jakiś sposób im przeciwdziałać?
Mechaniczne uszkodzenia dachu
Do uszkodzeń dachu najczęściej dochodzi w wyniku gwałtownych działań zjawisk pogodowych. Silne opady gradu są w stanie naruszyć pokrycie dachowe każdego rodzaju, prowadząc do odkształceń blachodachówki czy spękania części dachówek ceramicznych lub betonowych. Podobnie działać może ciężki, zalegający przez dłuższy czas śnieg. Do mechanicznych uszkodzeń dochodzi również na skutek porywistych wiatrów, które mogą odrywać fragmenty pokrycia dachowego wyrządzając tym samym spore szkody, również wokół budynku, jeśli tam upadną pozostałości materiału.
Przyczyn uszkodzeń takiego rodzaju zazwyczaj można szukać właśnie w działaniach natury – drzewa lub większe konary upadające na dach mogą nie tylko naruszyć dachówki, ale też znacznie osłabić całą konstrukcję. Niemałe szkody mogą wyrządzić również niegroźne z pozoru zwierzęta, takie jak szczury, kuny czy ptaki, które często próbują wić gniazda w obrębie dachu, na przykład w jego ociepleniu.
Błędy w konstrukcji dachu
Nieprawidłowo zaprojektowany czy wykonany dach z pewnością będzie z czasem wykazywać coraz więcej usterek, co niestety wiązać się będzie z koniecznością ponoszenia sporych wydatków na ich niwelację.
O najczęściej spotykane błędy konstrukcyjne zapytaliśmy dekarza z firmy Eko-Bud w Paczkowie: W tym przypadku można wyróżnić kilka kategorii błędów. Pierwszą stanowią nieprawidłowo zamontowane elementy, takie jak obróbki blacharskie czy całe pokrycie dachowe. Zastosowanie złych materiałów łączeniowych czy brak kontroli szczelności w newralgicznych miejscach szybko prowadzić będzie do przecieków i dużych uszkodzeń. Wykorzystanie do postawienia konstrukcji materiałów złej jakości, uszkodzonych czy też w przypadku drewna zajętych przez szkodniki lub silnie zawilgoconych to kolejne nieprawidłowości, które mogą w niedalekiej przyszłości przysporzyć właścicielowi domu powodów do zmartwień. Najpoważniejszym błędem jest z pewnością wadliwe zaprojektowanie dachu – jeśli zostanie on wykonany zgodnie z takimi planami może w skrajnym wypadku dojść do jego zawalenia.
Brak należytej konserwacji konstrukcji dachowej
Do uszkodzeń dachu może dochodzić także w wyniku zaniedbań ze strony właściciela nieruchomości. Wielu osobom wydaje się, że raz postawiona konstrukcja będzie trwać przez dziesięciolecia bez większych uszczerbków. Tymczasem, podobnie jak w przypadku instalacji domowych, także dach warto co pewien czas poddawać przeglądom technicznym oraz niezbędnym pracom konserwacyjnym. Na takie zabiegi warto zdecydować się po przejściu intensywnych anomalii pogodowych, gdy istnieje ryzyko pojawienia się uszkodzeń niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale też co kilka lat w ramach sprawdzania ogólnego stanu. Działania tego rodzaju pozwolą odpowiednio szybko usunąć ewentualne nieprawidłowości. Taka profilaktyka stanowi najlepszą metodę przeciwdziałania poważniejszym uszkodzeniom.
Bez względu na przyczynę uszkodzenia dachu, do jego naprawienia należy zatrudnić specjalistę. Dekarz nie tylko posiada niezbędną wiedzę oraz umiejętności, ale i dysponuje sprzętem zabezpieczającym go na czas realizacji napraw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana