Najczęstsze awarie elektryczne w domu
W dobie, gdy większość urządzeń codziennego użytku jest zasilana prądem, usterki elektryczne potrafią utrudnić życie wszystkim domownikom. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakim rodzajem awarii mamy do czynienia. W przypadku jednych wystarczy tylko włączyć bezpiecznik. Jednak bywają też bardziej poważne usterki wymagające interwencji fachowców. Sprawdźmy zatem jakie są najczęstsze przyczyny i konsekwencje awarii elektrycznych w domu?
Jakie są najczęstsze przyczyny domowych awarii elektrycznych?
Sieć elektryczna to jedna z najważniejszych instalacji znajdujących się w każdym domu, mieszkaniu i firmie. Odpowiada ona za oświetlenie, działanie sprzętów komputerowych, biurowych, AGD i RTV. Poza tym jest niezbędna do pracy urządzeń grzewczych np. nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania czy systemów klimatyzacji. Dlatego każda instalacja elektryczna niezależnie czy zasilana z elektrowni, czy poprzez własne panele fotowoltaiczne, musi być przygotowana do dystrybucji nawet znacznych ilości energii elektrycznej. Jednak nawet wtedy, gdy spełnia ona wysokie parametry techniczne, mogą się zdarzać różnego rodzaju awarie. Przyczyna większości z nich nie leży wcale po stronie wadliwie zaprojektowanej i wykonanej instalacji. Najczęściej to sami domownicy bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do ich powstania.
Przyczyn bezpośrednich jest stosunkowo mało. Zazwyczaj są one efektem roztargnienia np. poprzez podłączenie do gniazdka urządzenia, o którym wiadomo, że jest uszkodzone. Znacznie więcej jest przyczyn pośrednich. Można je podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwsza to awarie wynikające z nagłego uszkodzenia sprzętów, które do tej pory działały prawidłowo. Dotyczy to najczęściej takich urządzeń jak: przedłużacze, suszarki, żelazka, prostownice czy ładowarki do laptopów i telefonów. Do drugiej grupy zalicza się awarie wywołane przeciążeniem sieci. Mają one miejsce wtedy, gdy moc urządzeń podłączonych jednocześnie do instalacji, przewyższa jej możliwości robocze. Ostatnią grupę stanowią mechaniczne uszkodzenia przewodów. Mogą one powstać nawet podczas wiercenia w ścianie otworu pod kołek do zamocowania półki. W przypadku tych awarii konieczna jest interwencja fachowca. Jeśli mieszkamy w Ełku, Giżycku, Gołdapi, Suwałkach bądź okolicach naprawy takiej może dokonać Kamil Domel, elektryk z Olecka, który specjalizuje się w naprawach i konserwacji sieci elektrycznych. Samodzielne próby usunięcia tego typu awarii mogą być niebezpieczne dla kogoś, kto nie jest elektrykiem. Dlatego nigdy nie należy ich podejmować.
Konsekwencje awarii elektrycznych w domu
Wachlarz konsekwencji wywołanych awariami elektrycznymi może być bardzo szeroki. W dużej mierze zależy od czynników, które się do tej awarii przyczyniły. Jednak następstwem każdej usterki jest zwarcie, prowadzące do odcięcia dopływu energii elektrycznej. Popularnie nazywamy to wybiciem bezpieczników umieszczonych w skrzynce rozdzielczej. Taka reakcja instalacji jest prawidłowa i oznacza, że zabezpieczenia naszej sieci są sprawne. Jeśli do zwarcia przyczyniło się jakieś niesprawne urządzenie, wystarczy je odłączyć, a następnie uruchomić wyłączony bezpiecznik. Zabieg ten zazwyczaj przywraca zasilanie. Podobnie należy zachować się w przypadku przeciążenia instalacji. Wówczas też poskutkuje odłączenie któregoś z pracujących sprzętów. Zupełnie inaczej jest, gdy przewody instalacji zostały uszkodzone w sposób mechaniczny. Wtedy pod żadnym pozorem nie wolno włączać bezpieczników, tylko należy natychmiast wezwać elektryka, np. z pogotowia elektrycznego, który zlokalizuje, a następnie usunie awarię. Warto jednak wiedzieć, że usterka elektryczna może również doprowadzić do uszkodzenia sprzętów, które w momencie jej wystąpienia są podłączone do sieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana