Najczęściej popełniane błędy podatkowe
Błędy podatkowe najczęściej dotykają rocznych zeznań PIT. Złe dane identyfikacyjne, niewłaściwa kolejność małżonków, nieodpowiedni formularz… takie nieprawidłowości bywają naprawdę problematyczne. W większości przypadków jest możliwe sporządzenie korekty, w najgorszym jednak razie grożą kary finansowe, a nawet… pozbawienie wolności. Na co więc szczególnie musisz zwrócić uwagę podczas wypełniania rocznych zeznań PIT?
Błędy podatkowe – które są najpowszechniejsze?
Błędy w rocznych zeznaniach PIT występują nagminnie. Bardzo często dotyczą one danych podatnika. Mowa między innymi o pomyłkach w danych identyfikacyjnych, kolejności podania małżonków, zdarzają się nawet nieprawidłowo wpisane nazwiska. Nierzadko jest to uwarunkowane zmianą stanu cywilnego. To nie koniec – często na PIT-ach można zauważyć drobne nieścisłości, takie jak nieprawdziwe daty urodzenia, numery NIP czy PESEL-e lub po prostu – brak podpisu na papierowej wersji.
Co ciekawe, błędy podatkowe obejmują również wykorzystanie nieaktualnych formularzy. Nie każdy wie, że zmieniają się one bardzo często – nawet praktycznie co roku. Jeśli więc podatnik chce samodzielnie złożyć zeznanie, musi zwrócić uwagę na jego obecnie obowiązujący wzór.
Kolejna nieścisłość dotyczy pomijania wymaganych załączników. Zgodnie z prawem są one nieodłącznym elementem zeznań podatkowych – dlatego muszą występować wraz z dokumentem. Załączniki mają wpływ na przysługujące ulgi – korzystniej jest o nich nie zapominać.
Ponadto obszerna grupa błędów podatkowych stanowi nieprawidłowości w obliczeniach. Złe sumowanie czy zaokrąglanie cyfr także jest uznawane za błąd. Niewłaściwe naliczanie darowizn oraz ulg też bywa dla niektórych podatników problematyczne.
Jakich błędów podatkowych należy unikać?
Podstawowe wymienione błędy najczęściej można skorygować. Niestety, bywają również inne nieścisłości, które wynikają z niewiedzy podatników. O czym trzeba pamiętać?
- Jeśli podatnik ma działalność gospodarczą i nie zarobił nic w danym roku, i tak musi złożyć roczne zeznanie.
- Jak zwraca uwagę specjalista z firmy ZARZĄDZANIE BIZNES FINANSE Sp. z o.o., nie można zapomnieć o tym, że pierwszy rok po ślubie rozliczenia nie da się dokonać razem z małżonkiem.
- Ulga prorodzinna nie przechodzi na następny rok. Poza tym przysługuje ona też, jeśli dziecko do 25 roku życia uczyło się w szkole nawet tylko jeden dzień w danym roku.
- Małżonek, który pomaga przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest osobą współpracującą - kosztami mogą być opłacane za współpracującego składki ZUS.
Błędy podatkowe bywają często bardzo nieoczywiste – dlatego warto korzystać z usług biur księgowych, które kompleksowo zajmują się formalnościami tego typu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana