Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika przed domem?
Zima powoduje wiele utrudnień związanych z intensywnymi opadami śniegu oraz temperaturą spadającą poniżej zera. Oba te czynniki sprawiają, że w wielu miejscach gromadzi się warstwa śniegu lub lodu, które mogą być przeszkodą utrudniającą poruszanie się przechodniom, a także stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Ponieważ zalegający na chodnikach śnieg wiąże się z podwyższonym ryzykiem upadku, konieczne staje się jego usunięcie.
Z czym wiąże się zimowe utrzymanie terenu?
Zimowe utrzymanie terenu stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza wtedy gdy jego powierzchnia jest stosunkowo duża i obejmuje liczne przejścia oraz drogi wewnętrzne. Odśnieżanie prowadzone tradycyjnie przy użyciu szufli jest pracochłonne i długotrwałe, co przekłada się na niską efektywność i wysoki koszt takich działań. Znacznie szybciej można usunąć śnieg lub lód, korzystając z wyspecjalizowanego sprzętu – dużych pługów, w przypadku dłuższych odcinków drogi lub rozległych placów parkingowych, a także mniejszych odśnieżarek samobieżnych albo prowadzonych. Niestety zakup i utrzymanie własnego sprzętu oznacza nie tylko znaczny wydatek, ale także konieczność garażowania go przez pozostałą część roku, przeprowadzania napraw i konserwacji, a wreszcie zatrudnienia osoby, która będzie go obsługiwać. W wielu sytuacjach będzie to zupełnie nieopłacalne – lepszym rozwiązaniem może się okazać zlecenie wykonania tego rodzaju usługi wyspecjalizowanej firmie. Odśnieżanie terenu w Łodzi można zlecić dysponującej odpowiednimi urządzeniami firmie – Zakładowi Usług Asenizacyjnych.
Kto ma obowiązek odśnieżania i co grozi za jego lekceważenie?
Obowiązek odśnieżania spoczywa na zarządcy drogi, jednak w niektórych przypadkach przechodzi na właściciela przylegającej do niej nieruchomości. Będzie tak, gdy chodzi o chodniki, które znajdują się tuż przy niej. W sytuacji, gdy chodnik jest oddzielony od jezdni pasem zieleni, właściciel posesji jest zwolniony z tego obowiązku. Podobnie będzie wówczas, jeśli na chodniku dopuszczono płatne parkowanie. W przypadku terenów wewnętrznych nie ma prawnego obowiązku odśnieżania, jednak warto pamiętać, że jeśli klient firmy lub pracownik odniesie z tego powodu obrażenia, pociągnie to za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą. Zlecenie odśnieżania wyspecjalizowanej firmie np. Zakładowi Usług Asenizacyjnych będzie zawsze znacznie tańsze niż kwoty należne w razie takiego zdarzenia. Niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika poza ewentualnym odszkodowaniem, wiąże się też z mandatem lub grzywną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana