Na czym polegają badania okresowe pracowników?
Badania okresowe pracowników przeprowadzane są przez lekarzy medycyny pracy. Traktowane jako badania profilaktyczne, sprawdzają ogólny stan zdrowia. Choć wielu z nas wydają się przykrym obowiązkiem, tak naprawdę stanowią swego rodzaju przywilej. Na podstawie ich wyników pracodawca decyduje o tym, czy dopuścić podwładnego do wykonywania nałożonych na niego obowiązków służbowych.
Badania okresowe pracowników a kodeks pracy
Szczegóły na temat badań okresowych pracowników określa kodeks pracy. Przepisy jasno wskazują, że każdy, kto zatrudnia pracowników, zobowiązany jest do tego, by zapewnić im higieniczne i bezpieczne warunki pracy. W zakresie jego obowiązków leży też kierowanie pracowników na odpowiednie badania, które wykonuje lekarz medycyny pracy.
Zgłoszenie się na zlecone przez pracodawcę badania okresowe jest więc koniecznością. Jeśli jako pracownik zlekceważysz takie skierowanie, grozi Ci rozwiązanie stosunku pracy. Co ważne, obowiązek poddania się profilaktyce ciąży na osobach zatrudnianych na podstawie umowy o pracę oraz osobach, które w trakcie wykonywania powierzonych im obowiązków są narażone na działanie szkodliwych czynników.
Kodeks pracy wskazuje również konkretne sytuacje, w których badania okresowe stają się obowiązkiem. Takowe przeprowadzić należy przed rozpoczęciem nowej pracy, a także przy każdorazowej zmianie stanowiska. Konieczne są także wtedy, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni. Poza tym, badania nie mogą odbywać się częściej niż raz do roku. Najrzadziej można wykonywać je raz na pięć lat.
Zakres okresowych badań pracowników
Badania okresowe pracowników określają ogólny stan zdrowia. Ich rodzaj i zakres w dużej mierze zależy jednak od zajmowanego stanowiska i charakteru wykonywanej na co dzień pracy.
Jeśli jesteś pracodawcą, który szuka specjalistów działających kompleksowo, powinieneś zdecydować się na placówkę działającą w pełnym zakresie, na przykład na NZOZ Ośrodek Zdrowia.
– Wykonujemy pracownicze badania wstępne oraz badania okresowe i kontrolne. W naszym ośrodku przeprowadzamy też badania wysokościowe oraz te, które są wymagane podczas kursu prawa jazdy. Orzeczenia wykonujemy na miejscu – mówi lekarz medycyny pracy.
Zazwyczaj skierowanie dotyczy wykonania badania krwi (morfologia, OB, ewentualnie cukier, próby wątrobowe, kreatynina) i moczu oraz rentgen płuc. Na niektórych stanowiskach należy dodatkowo wykonać konsultację okulistyczną (praca przy monitorach) czy laryngologiczną (nauczyciele). Na podstawie wyników lekarz decyduje o tym, czy dany pracownik jest w stanie wykonywać powierzane mu zadania. Wystawia wówczas zaświadczenie, które musi trafić do pracodawcy. Ten wspomniane orzeczenie o braku przeciwwskazań musi dołączyć do akt pracowniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana