Na czym polega zawód tanatopraktora?
Tanatopraktor jest ostatnią osobą, która zajmuje się ciałem przed pochówkiem. Jego rola polega na tym, by przywrócić zmarłemu taki wygląd, jaki miał on za życia. W zakres tanatopraksji wchodzi wiele różnego typu usług, a ich wykonanie jest uzależnione od woli rodziny zmarłego. Co dokładnie robi tanatopraktor i czy korzystanie z jego pracy jest popularne?
Zawód wykonywany przez tanatopraktora może niektórym wydać się szokujący, jednak coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług tego typu. Zapotrzebowanie na balsamistów ciągle rośnie, istnieje nawet oferta kursów, podczas których można przygotować się do wykonywania tej pracy.
Co robi tanatopraktor?
Tanatopraktor to osoba, która zajmuje się zwłokami od momentu, kiedy znajdą się w chłodni do wyeksponowania ciała w otwartej trumnie. Nie każdy decyduje się na skorzystanie z tego typu usług, jednak są rodziny, którym zależy, aby zmarły prezentował się dobrze również po śmierci. Usługi tanatopraksji są szczególnie popularne w mniejszych miejscowościach, w którym wciąż częste jest żegnanie zmarłego w otwartej trumnie. Co dokładnie wchodzi w zakres tego typu usług?
Jest to uzależnione od woli rodziny zmarłego. Jak mówi pracownik zakładu pogrzebowego Anubis z Wrocławia, najwięcej osób życzy sobie, aby zmarły wyglądał tak jak za życia bez żadnych dodatkowych upiększeń. Aby uzyskać taki efekt, zwłoki są odpowiednio przygotowywane. Tanatopraktor ubiera zmarłego, układa jego twarz w taki sposób, by nadać jej naturalny – spokojny wyraz, wykonuje makijaż „no make-up”, czyli wyglądający tak, jakby go nie było, ale poprawiający ogólny wygląd skóry. W zakres pras wchodzi również wykonanie fryzury oraz pielęgnacja zarostu u mężczyzn. Następnie ciało jest układane w trumnie. Tak przygotowane zmarły jest gotowy na ostatnie pożegnanie przez bliskich.
Usługi specjalne tanatopraktora
Oprócz standardowych prac, takich jak wykonanie fryzury i delikatnego makijażu, balsamiście można zlecić również zadbanie o zwłoki w sposób szczególny. Jest to często praktykowane, jeśli zmarły uległ wypadkowi, w wyniku którego jego twarz została zniekształcona. W takiej sytuacji wykonuje się tanatoplastykę, czyli rekonstrukcję twarzy, aby nadać jej naturalny wygląd.
W zakres usług tanatopraksji może wchodzić także balsamowanie zwłok, malowanie paznokci czy nakładanie peruk. Profesjonalni balsamiści zajmują się również zwłokami w silnym rozkładzie, po sekcjach zwłok oraz zmarłymi, których skóra utraciła naturalny kolor. Zakres ich pracy zależy od okoliczności śmierci, terminu pogrzebu, a przede wszystkim od życzenia rodziny w kwestii wyglądu zmarłego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana