Na czym polega wznowienie znaków granicznych?
Granice naszych nieruchomości często są dla nas oczywistością, której nie kwestionujemy. Jednakże, ze względu na różnorodność sytuacji prawnych i praktycznych, które mogą się zdarzyć w życiu codziennym, czasami konieczne staje się dokonanie wznowienia znaków granicznych. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest wznowienie znaków granicznych, w jakich sytuacjach okazuje się ono niezbędne oraz jakie korzyści płyną z jego przeprowadzenia.
Czym jest wznowienie znaków granicznych?
Wznowienie znaków granicznych to proces polegający na ponownym oznaczeniu i ustaleniu przebiegu granic nieruchomości np. przez geodetę z Nowego Sącza na podstawie danych zawartych w dokumentacji geodezyjnej oraz ewidencji gruntów. Celem tego działania jest przywrócenie widoczności granic działek, które uległy zatarciu lub zniszczeniu w wyniku różnych zdarzeń takich jak naturalne procesy erozyjne, działalność człowieka czy zmiany zagospodarowania terenu. Warto zaznaczyć, że wznowienie znaków granicznych różni się od podziału geodezyjnego. Ten drugi termin odnosi się do działań mających na celu wydzielenie z istniejącej nieruchomości nowej działki.
Kiedy niezbędne okazuje się wznowienie znaków granicznych?
W praktyce wznowienie znaków granicznych może być konieczne w różnorodnych sytuacjach. Przede wszystkim, warto rozważyć przeprowadzenie tego procesu, gdy istnieje spór pomiędzy sąsiadami co do przebiegu granicy działek. Wówczas wznowienie granic może pomóc w uniknięciu dalszych spięć oraz uregulowaniu sytuacji prawnej. Inną sytuacją, w której wznowienie znaków granicznych staje się niezbędne, jest chęć przeprowadzenia budowy na terenie nieruchomości. W przypadku braku czytelnych granic działki istnieje ryzyko naruszenia wymogów przestrzennych lub zagospodarowania terenu.
Warto również pamiętać, że wznowienie znaków granicznych, które oferuje firma AT-GEO, może być wymagane przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości lub innych transakcjach majątkowych, zwłaszcza gdy granice działki nie są dokładnie określone lub budzą wątpliwości co do ich przebiegu. Przykładem sytuacji wymagającej wznowienia znaków granicznych może być również przeprowadzenie inwestycji publicznych, takich jak budowa dróg czy infrastruktury komunalnej, które nierzadko wiążą się z koniecznością wykupu lub zamiany gruntów przylegających do realizowanego przedsięwzięcia. Wówczas wznowienie granic pozwala na dokładne ustalenie przebiegu granic nieruchomości i uniknięcie ewentualnych sporów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana