Na czym polega terapia rodzinna?
Terapia psychologiczna może przybierać różne formy. Jedną z nich jest terapia rodzinna, charakteryzująca się rozwiązywaniem konfliktów oraz problemów występujących w rodzinie. Wiele osób nie wie, na czym dokładnie polega ta forma wsparcia, oferowana przez terapeutę. Przekonaj się, kiedy ta pomoc jest potrzebna, kto może z niej skorzystać i na czym dokładnie polega.
Terapia rodzinna – idea pomocy
Terapia rodzinna to forma pomocy psychologicznej, mająca na celu rozwiązać problemy, a także konflikty w rodzinie. Co więcej, pomaga w odbudowie więzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, które zostały w jakiś sposób naruszone. Celem spotkań z psychoterapeutą jest odnalezienie źródła kryzysu, a także sposobów jego pokonania. W cyklu spotkań uczestniczą zarówno rodzice, jak i dzieci, którzy angażują się w rozmowę z terapeutą prowadzącym.
Jak podkreśla ekspert reprezentujący centrum psychologiczne Carpe Diem:
Terapia rodzinna opiera się na założeniu, że rodzina działa na podobnej zasadzie, co system naczyń połączonych. Charakteryzuje się to tym, że problemy jednego z domowników odbijają się negatywnie na najbliższych, co skutkuje nieporozumieniami oraz konfliktami.
Wskazania udziału w terapii
Terapia rodzinna to forma pomocy, w której udział jest wskazany w sytuacjach, gdy relacje pomiędzy domownikami są zaburzone. Takie sytuacje charakteryzują się pojawieniem się częstych kłótni i nieporozumień prowadzących do konfliktów. Terapia rodzinna sprawdzi się także w przypadku osób mających problem z rozpoznawaniem potrzeb, brakiem poczucia więzi, zrozumienia, wsparcia oraz bliskości. Jednak nie są to jedyne okoliczności. Terapia może pomóc, gdy rodzina przeżywa kryzys, związany z jakimś traumatycznym wydarzeniem. Może być nim śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy lub zmiana otoczenia.
Sytuacje, w których niezbędna jest terapia
Rodziny, w których jedno z rodziców przejawia problemy natury osobowościowej lub emocjonalnej, które w znaczący sposób rzutują na pozostałych domowników, powodując ich cierpienie psychiczne, powinny zgłosić się na terapię rodzinną. Przyczyną takiego zachowania może być uzależnienie któregoś z rodziców od alkoholu, hazardu, a także nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, emocjami lub zaburzenia osobowości.
Sytuacją, w której także należy skorzystać z pomocy tego typu, jest brak porozumienia w nawet najprostszych spawach, ciągłe kłótnie pomiędzy rodzicami, odbijające się na dzieciach, a także podejrzenia rodziców co do dziecka. W momencie izolowania się dziecka od bliskich, kolegów, a także dziwne zachowanie pociechy, gorsze oceny w szkole, mogą być przesłanką do wizyty u terapeuty. Jedną z najpopularniejszych okoliczności spotkań z pomocy terapii rodzinnej jest trudność akceptacji nowej sytuacji, jaką może być pogodzenie się ze śmiercią bliskiego, poważna choroba, a także utrata pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana