Na czym polega terapia bilateralna?
Współczesna nauka rozwija się w bardzo szybkim tempie, co pozwala na doskonalenie metod leczenia wpływających pozytywnie na różne trudności i zaburzenia. Tak samo jest w przypadku terapii bilateralnej, która sprawdza się głównie w przypadku dzieci, ale nie tylko. Czym dokładnie jest taka integracja, na czym polega i kto powinien rozważyć skorzystanie z tej metody?
Czym jest terapia bilateralna?
Terapia bilateralna polega na koordynowaniu ruchów różnych części ciała jednocześnie. Jest ona stosowana głównie w przypadku osób, które mają trudności z wykonywania dwóch różnych czynności w tym samym czasie. Dla przykładu, jeśli nie potrafisz pisać, w drugiej ręce trzymając dowolny przedmiot, dobrym pomysłem jest sprawdzenie sprawności bilateralnej i rozpoczęcie terapii.
– Dokładny przebieg i częstotliwość terapii bilateralnej zależą od sytuacji konkretnego pacjenta. Czasami wystarczy opracowanie zestawu ćwiczeń, które powinny być praktykowane w domu. Wówczas kontrole mogą odbywać się jedynie raz na jakiś czas. Istnieją jednak także znacznie intensywniejsze formy terapii dostosowane do potrzeb dzieci z poważnymi problemami rozwojowymi – mówi specjalista z Pracowni Diagnozy i Terapii Dziecka.
Terapia bilateralna składa się z odpowiednich ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić koordynację ruchową pacjenta. Najczęściej obejmują one obszary prawo-lewo i góra-dół. Oznacza to, że ćwiczenia z użyciem prawej ręki powinny być łączone, na przykład, z lewą nogą, a ruchy wykonywane głową warto zestawiać z angażowaniem dolnych części ciała.
Dla kogo jest terapia bilateralna?
Terapia bilateralna jest stosowana głównie w przypadku dzieci. Zaburzenia tego typu przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności oraz utrudniają naukę takich umiejętności jak jazda na rowerze, gotowanie czy uprawianie sportu. Integracja bilateralna jest wskazana w przypadku osób ze specyficznymi trudnościami w przyswajaniu wiedzy oraz problemami emocjonalnymi i behawioralnymi. Odpowiednio dobrany sposób leczenia pozwala na wypracowanie lepszej koordynacji ruchowej, kontrolowanie własnego ciała oraz zautomatyzowanie ruchu.
Określenie, czy dany pacjent powinien skorzystać z terapii bilateralnej, to zadanie specjalisty. Jeśli masz wątpliwości co do koordynacji ruchowej swojego dziecka lub innej osoby, często także dorosłej, dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza, który zajmuje się tą dziedziną. Taki specjalista przeprowadzi diagnozę na podstawie testów mających na celu sprawdzenie, czy reakcje pacjenta są zgodne z normą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana