Na czym polega sondowanie SCPTU?
Poznanie właściwości podłoża ma kluczowe znaczenie dla budynków oraz konstrukcji, które mają na nim powstać. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania gruntu. Przy ich pomocy można stwierdzić, czy dany teren spełnia wymagania, aby mogła zostać na nim zrealizowana inwestycja budowlana. Jednym ze sposobów na przeprowadzenie takiej analizy jest sondowanie SCPTU. Co to takiego?
Jakie znaczenie i zastosowanie ma sondowanie gruntów?
Sondowanie SCPTU należy do grup badań geotechnicznych. Dzięki dostępnym metodom i urządzeniom specjaliści oceniają szereg właściwości fizyko-mechanicznych podłoża, a w tym między innymi jego zagęszczenie.
Stateczność gruntu to parametr, który ma szczególnie duże znaczenie dla branży budowlanej. Jeżeli podłoże nie jest stabilne, uniemożliwia to postawienie na nim budynku, budowę drogi czy mostu. Sondowanie daje jednak również odpowiedź na pytanie, jakie złoża występują na danym terenie oraz jaka jest ich ilość. Pozwala to ocenić, czy podjęcie ich wydobycia jest rentowne. Oprócz tego to badanie geotechniczne jest przydatne dla archeologów, którzy poszukują ruin.
Sondowanie SCPTU dostarcza też informacji o:
wytrzymałości ścian przekroju gruntu;
wskaźnikach IL i ID;
obecności pojedynczych kamieni w podłożu;
stopniu obtoczenia ziaren.
Analiza taka jest przeprowadzana przez specjalistyczny, nowoczesny sprzęt. Jego operatorami są geotechnicy, czyli fachowcy zajmujący się oceną właściwości gruntu pod kątem jego przygotowania do konkretnych robót ziemnych lub prac budowlanych. Doświadczeni eksperci specjalizujący się w sondowaniu pracują między innymi w firmie BAARS – są oni w stanie przeprowadzić takie badanie w niemal każdych warunkach i na terenie całej Europy.
W jaki sposób przeprowadza się sondowanie SCPTU?
Sondowanie SCPTU przeprowadza się przy pomocy kowadła znajdującego się na powierzchni danego terenu oraz z wykorzystaniem specjalnych czujników, które są umieszczone w gruncie.
Kowadło służy do emitowania fal sejsmicznych. Sygnały te następnie docierają i są odbierane przez czujniki. To właśnie wtedy istnieje możliwość określenia czasu, w którym dochodzi do rozprzestrzeniania się fal. Wyniki takich pomiarów prezentowane są jako dane na sejsmogramie. W ten sposób można otrzymać graficzne przedstawienie tego, jak rozmieszczone są poszczególne warstwy gruntu.
Wyjątkowość sondowania SCPTU polega na tym, że oprócz zebrania informacji o wytrzymałości podłoża, można przy jego pomocy określić również zmiany modułów odkształcenia podłoża. Dane te są niezwykle istotne zwłaszcza dla inwestorów budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana