Na czym polega sinus lift?
Podniesienie dna zatoki, znane również jako sinus lift, w części przypadków stanowi wstęp do leczenia implantologicznego. Wykonuje się go u osób, u których doszło do zaniku kości szczękowej, co może uniemożliwiać stabilne osadzenie implantów. Nie jest to jednak jedyne wskazanie do wykonania tego zabiegu chirurgicznego. Kiedy jeszcze jest on zalecany? W jaki sposób przebiega?
Czym jest zabieg podniesienia dna zatoki?
Zabieg podniesienia dna zatoki polega na dodaniu syntetycznego materiału kościozastępczego lub materiału autologicznego, pochodzącego z ciała pacjenta pod błonę śluzową w zatoce zębowej. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Obecnie można zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów zabiegów sinus lift. Pierwszy z nich polega na niewielkim podniesieniu dna zatoki. W jego przypadku materiał wprowadza się poprzez otwory, w których później mają znaleźć się implanty. W dzielnicy Kraków Podgórze takie zabiegi możesz wykonać m.in. odwiedzając gabinet Centrum Stomatologicznego Wapdent.
Inaczej jest, jeżeli trzeba podnieść dno zatoki o nieco więcej milimetrów. Podczas tego zabiegu wykonuje się nacięcie w tkance dziąsła, aby odsłonić znajdującą się pod nim kość. Następnie w niej tworzone jest małe okienko, umożliwiające dostęp do zatok szczękowych, przez które wprowadza się wspomniany materiał. W tym przypadku trzeba pamiętać procesie rekonwalescencji — dopiero po nim możliwe jest założenie implantów.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu sinus lift
Tak jak zostało wspomniane, podniesienie dna zatoki wykonuje się często u osób ze znacznym ubytkiem kości uniemożliwiającym osadzenie w niej implantu. To jednak nie wszystko, sinus lift jest zalecany również pacjentom borykającym się z zapaleniem przyzębia, którym zależy na zachowaniu ich własnych zębów. Robi się go również, jeżeli dojdzie do zniszczenia kości w czasie zabiegów wykonywanych w jej okolicy, np. przy usuwaniu torbieli. Dokładne wskazania może przedstawić m.in. dentysta w Borku Fałęckim. Trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych zabiegów, również tutaj ma się do czynienia z pewnymi przeciwwskazaniami, którymi są np. cukrzyca czy nowotwór w okolicy miejsca, gdzie ma być przeprowadzane podniesienie dna zatoki. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować ze stomatologiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana