Na czym polega różnica między odzieżą roboczą a ochronną?
Chociaż oba typy odzieży – ochronna i robocza – mają wiele wspólnych cech, to różnią się zasadniczo. Różnice te opisane są w przepisach BHP w Kodeksie Pracy. I tak odzież robocza będzie chroniła pracownika głównie przed zabrudzeniem i ewentualnymi drobnymi urazami (np. otarcia), natomiast odzież ochronna musi chronić ciało przed czynnikami bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia (np. strój strażaka chroni go przed ogniem).
Jak mówi ekspert z firmy AMW Odzież Robocza: Odzież ochronna zawsze jest odzieżą roboczą, ale na odwrót to nie zawsze tak działa. Są zawody, w którym pracownik może pracować w swoim ubraniu i nie będzie to dla niego zagrożeniem, ale może sobie to ubranie np. zabrudzić, co będzie dla niego stratą. Pracodawca w takiej sytuacji – zgodnie z przepisami BHP – musi zapewnić mu odzież roboczą lub wypłacić ekwiwalent pieniężny.
Odzież ochronna – co mówią o niej przepisy BHP?
Podobnie jak odzież robocza, odzież ochronna składa się z wielu elementów – ochronnych ogrodniczek, spodni do pasa, koszulek, kurtek, rękawic, kombinezonu – zależnie od potrzeby.
Do ubrań ochronnych zaliczyć możemy np. odzież służb drogowych, której pracownicy muszą być ubrani w odzież ostrzegawczą – wyposażoną w elementy odblaskowe, widoczne dla kierowców nawet ze 180 metrów. Poza tym odzież ochronna zgodnie z przepisami musi chronić pracownika przed działaniem czynników chemicznych, biologicznych i mechanicznych – jeśli z racji wykonywanych obowiązków jest na nie narażony. Ocieplana kurtka do pracy w niskich temperaturach będzie ubraniem ochronnym.
Bardzo ważnym zapisem kodeksu pracy jest to, że w przypadku pracy z czynnikami ryzyka – elektrycznością, ogniem, materiałem biologicznym, ale też na wysokości – pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia odzieży i obuwia ochronnych i nie może tego zamienić na ekwiwalent pieniężny. W sytuacji, kiedy odzież taka nie jest wymagana, a dopuszczalne jest, żeby pracownik wykonywał pracę w swoim ubraniu, to pracodawca może zrezygnować z zakupu odzieży i wypłacić pracownikowi odpowiednią sumę pieniędzy.
Charakterystyka dobrej odzieży roboczej
Odzież robocza musi być trwała i odporna, a co najważniejsze – dostosowana do warunków pracy danej branży. Ubrania robocze używane są w pracy budowlańców, ogrodników, pracowników spółdzielni mieszkaniowych itp. Elementami odzieży roboczej są buty, spodnie do pasa, ogrodniczki, koszulki, bluzy, bezrękawniki.
Głównym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona ciała lub ubrania pracownika przed zabrudzeniem, a także drobniejszymi urazami – otarciami, skaleczeniami itp. Odzież robocza różni się od zwykłej odzieży jakością materiałów. Są one najczęściej mocniejsze, aby przetrwać trudniejsze warunki. Jeśli szukasz ubrań roboczych dla swoich pracowników, postaw na jakość, abyś nie musiał często wymieniać jej na nową. Odzież robocza kolorystycznie dostosowana do identyfikacji wizualnej firmy staje się elementem rozpoznawalności marki i żywą reklamą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana