Na czym polega przezwajanie silników?
Silniki elektryczne muszą być poddawane różnym zabiegom, dzięki którym mogą one pracować bezawaryjnie, maksymalnie długo i w prawidłowy sposób. Jedną z takich czynności jest przezwajanie, które wykonywane jest w specjalistycznych zakładach przemysłowych – tzw. nawijalniach. Warto wiedzieć, na czym polega przewijanie silnika i jaki jest cel tego działania.
W jakim celu wykonywane jest przezwajanie?
Silniki elektryczne to urządzenia, które poddawane są dużym obciążeniom, a warunki, w których pracują, nie należą do łatwych. W związku z tym przeprowadzanie regularnych przeglądów, a następnie ewentualnych napraw jest absolutną koniecznością, by silnik działał prawidłowo. Po „operacji” przewinięcia silnik otrzymuje drugie życie – mówi nawijacz firmy STALKOL z siedzibą w Tarnowskich Górach.
Przezwajanie silnika nazywane jest także przewijaniem lub nawijaniem. Czynność ta polega na wymianie uzwojenia na nowe. Choć brzmi to bardzo prosto, to cały proces jest dość skomplikowany. Należy dobrać odpowiedni drut nawojowy pod względem jego przekroju oraz grubości izolacji, jak i jakości materiału, z którego został wykonany. Samo połączenie silnika, po wsypaniu uzwojeń, to wyjątkowe zadanie dla prawdziwego nawijacza. Przezwajanie silnika to proces wymagający nie tylko dużej wiedzy, ale i precyzji, a ta osiągana jest dzięki doświadczeniu i specjalistycznemu oprzyrządowaniu.
Silniki mogą ulegać uszkodzeniom i awariom z różnych przyczyn. Najczęściej problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do usterek w uzwojeniach stojanów bądź rotorów, wówczas konieczne jest przezwojenie. Tylko w ten sposób możliwe jest przywrócenie funkcjonalności uszkodzonego silnika. Do najczęstszych awarii wymagających przezwojenia należy między innymi: zablokowanie lub przeciążenie urządzenia, przepięcia w sieci lub zanik fazy, dostanie się do wnętrza silnika płynów, pyłów czy innych rzeczy oraz oczywiste błędy w podłączeniach maszyn i urządzeń. Zaniepokoić nas powinien każdy dodatkowy hałas pracującego urządzenia, a specyficzny zapach lub dym wydobywający się z silnika może być oznaką przepalenia uzwojenia.
Jakie są zalety przewijania silnika?
Istnieje kilka korzyści płynących z przezwajania silników, podstawowe to czas i ekonomia. Do głównych zalet zalicza się czas przywrócenia danego urządzenia do pełnej funkcjonalności. Ekspresowe usunięcie usterki silnika może być kluczowym w podjęciu decyzji, czy przezwajamy, czy zamawiamy nowe urządzenie. Przewinięcie daje możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych, bo naprawa silnika może być po prostu tańsza niż jego wymiana na nowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana