Na czym polega produkcja folii stretch?
Folia stretch to niezwykle popularny rodzaj materiału, który wykorzystywany jest w różnych branżach do zabezpieczania produktów przed działaniem wilgoci, zanieczyszczeń lub działania powietrza. Inną nazwą folii stretch jest folia polietylenowa – najczęściej do jej produkcji wykorzystuje się arkusza surowca pod nazwą LDPE. Jest to liniowy polietylen o niskiej gęstości. Co warto wiedzieć na temat produkcji folii stretch?
Jakie są metody produkcji folii stretch?
Najczęściej można spotkać z dwiema metodami produkcji folii stretch, do których wykorzystuje się tworzywa sztuczne, takie jak: polietylen, kopolimer, polipropylen, czy fluoropolimery.
Pierwszą z nich jest metoda rozdmuchu (lub po angielsku: blown). Charakteryzuje się ona wysoką czasochłonnością, jednakże produkt, który powstaje przy jej wykorzystaniu, ma lepsze właściwości mechaniczne, dzięki czemu znacznie trudniej jest go uszkodzić. Folia strech, które powstaje w wyniku rozdmuchu, ma też lepszą lepność. Pierwszym etapem jest roztopienie żywicy, która następnie jest rozdmuchiwana w specjalnych maszynach. Dla osiągnięcia najlepszej wydajności rozdmuchiwanie prowadzi się w kierunku maszynowym oraz poprzecznym. Po uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru i grubości przechodzi się do fazy chłodzenia. Ze względu na świetną rozciągliwość oraz wytrzymałość często jest wykorzystywana np. w rolnictwie w formie czarnej folii do pakowania.
Druga metoda wykorzystuje specjalne głowice maszynowe, z których wylewany jest surowiec do wytłaczarek. W nich materiał zostaje rozciągnięty i po uzyskaniu preferowanych rozmiarów – schłodzony. W przeciwieństwie do metody rozdmuchu, metoda cast cechuje się znacznie większą wydajnością produkcji i umożliwia stworzenie wielu arkuszy w znacznie krótszym czasie. Za pomocą metody wylewu maszynowego tworzy się przede wszystkim produkty wykorzystywane później w zabezpieczaniu towarów w branży transportowej i logistycznej.
Produkcją materiałów pakowych typu strech zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak DC PLAST.
Rodzaje folii stretch
Ze względu na wielość zastosowań istnieją zróżnicowane folie stretch, które różnią się od siebie parametrami. W użytku domowym najczęściej wykorzystuje się folie ręczne o grubości między 10 a 40 mikrometrów. Poza nią można wyróżnić folię maszynową, która wykorzystywana jest w specjalnych owijarkach automatycznych, dzięki którym można znacznie usprawnić proces zabezpieczania towarów znajdujących się na paletach. Najczęściej dzieli się je ze względu na stopień rozciągliwości, który może wynosić od 120% do nawet 350% pierwotnego rozmiaru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana