Na czym polega pożyczka konsolidacyjna?
Płynność finansowa jest bardzo ważna. W obecnej niestabilnej sytuacji życiowej wiele osób decyduje się na kredyty w bankach i instytucjach pozabankowych. Zdarza się, że łączna liczba comiesięcznych zobowiązań jest zatrważająca i w codzienne obliczenia wkradł się chaos, panika. W takich wypadkach z ratunkiem spieszy pożyczka konsolidacyjna, która pozwala wydłużyć okres kredytowania, ale przy znacznie niższych ratach.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Pożyczka konsolidacyjna to idealny sposób na połączenie kilku comiesięcznych zobowiązań w jedno. Pomoże to w obniżeniu regularnych wydatków, związanych z kontrolą i przebiegiem spłaty długów. Przykładowo – posiadając kilka rat kredytowych (np. kredyty gotówkowe, ratalne, karty kredytowe), można złożyć wszystko w jedną płatność. W ostatecznym rozrachunku całkowity koszt kredytu okaże się wtedy znacznie niższy (wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania).
Osoby zadłużone w banku lub bankach muszą jednak pamiętać, że pożyczka konsolidacyjna jest pozytywnym i wygodnym rozwiązaniem w przypadku krótkiej perspektywy wydatków. Mimo mniejszych comiesięcznych opłat okres kredytowania jest dłuższy – płacimy mniej, ale dłużej.
Kto może udzielić pożyczki konsolidacyjnej?
Pożyczki konsolidacyjne są udzielane niemal przez każdy bank. Najczęściej wystarczy wysłać wniosek internetowy, zadzwonić na infolinię lub udać się osobiście do placówki. Zadłużone osoby najczęściej decydują się na najtańszy kredyt konsolidacyjny. Warto pamiętać, że banki czasem oferują swoim klientom korzystne promocje.
Pożyczki konsolidacyjne mogą także udzielać instytucje pozabankowe. Przykładem jest firma Hald Group z Warszawy. Co ważne, przedstawiciele takich instytucji nie biorą pod uwagę zdolności kredytowej swoich klientów. Kredyt konsolidacyjny można zabezpieczyć np. hipoteką, co jest dość popularną opcją i znacznie korzystniejszą niż inne pożyczki oddłużeniowe. Instytucje pozabankowe często pozwalają na mniejsze oprocentowanie (w długoterminowej perspektywie ma to duże znaczenie) oraz niższe raty comiesięcznych zobowiązań.
Kiedy warto skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej?
Wiele osób nie decyduje się na kredyt konsolidacyjny z powodu strachu przed długim okresem zobowiązań. Jeżeli jednak dani kredytobiorcy muszą spłacać wiele pożyczek, mogą nie wiązać końca z końcem. Czasem łączna suma owych kredytów może być kilkukrotnie większa niż jeden kredyt konsolidacyjny. Zdarzają się sytuacje, że bardziej opłaca się spłacać dłużej, ale mniej – szczególnie w przypadku problemów finansowych, epizodycznie niskich zarobków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana