Na czym polega monitoring chłodniczy?
Przechowywanie żywności w chłodniach jest jednym z najefektywniejszych sposobów zapewnienia jej długiego okresu przydatności do spożycia. Dla zachowania właściwych parametrów produktów ważne jest jednak utrzymanie odpowiedniej temperatury na każdym etapie jej przechowywania i transportu. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z systemów monitoringu chłodniczego.
Stabilne warunki przechowywania w chłodniach
Długie przechowywanie żywności zawsze stanowiło bardzo poważny problem. Dla zwiększenia możliwego okresu przydatności do spożycia stosowano wiele rozmaitych metod konserwacji jedzenia od wędzenia czy suszenia po solenie. Żadna z tych technik nie była jednak w stanie uzyskać takiej efektywności jak chłodzenie i zamrażanie produktów żywnościowych, zarówno surowych, wstępnie przetworzonych, jak i gotowych do spożycia. Znaczna część funkcjonującego dziś systemu produkcji i magazynowania produktów żywnościowych opiera się na rozbudowanej strukturze mroźni, chłodni magazynowych, pojazdów przystosowanych do przewożenia żywności oraz wyposażenia placówek handlowych w odpowiednie lodówki.
Obniżenie temperatury żywności do 0°C lub poniżej tej wartości wpływa na znaczne ograniczenie działania drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie się jedzenia. Schłodzenie produktów do temperatury poniżej –18°C lub mniejszej daje możliwość długoterminowego przechowywania żywności. Precyzyjna wartość temperatury, jaka jest potrzebna do zachowania właściwości chemicznych i fizycznych, zależy zarówno od rodzaju mrożonej substancji, jak i czasu, w jakim ma być przechowywana. Obowiązuje tu jednak zależność, im chłodniej, tym dłużej produkt żywnościowy może być przechowywany. Niektóre gatunki mięsa drobiowego zamrożone w temperaturze –30°C są w stanie przetrwać w dobrym stanie aż do 24 miesięcy, przy temperaturze –20°C będzie to już jednak 8 miesięcy, a przy –10°C jedynie trzy miesiące – wyjaśnia ekspert z firmy WestFrost, która specjalizuje się w urządzeniach chłodniczych.
Obniżenie temperatury to jednak nie wszystko. Dla trwałości żywności istotne jest również utrzymanie jej na stałym poziomie. Choć niewielkie wahania w zakresie 1°C nie mają większego znaczenia, to zmiana o więcej niż 10°C może doprowadzić do zmian w strukturze zamrożonych produktów. W procesach logistycznych związanych z przechowywaniem i transportowaniem schłodzonej lub zamrożonej żywności szczególnie istotne jest zapewnienie optymalnej temperatury na każdym etapie, czyli zachowanie tzw. łańcucha chłodniczego.
Zdalna kontrola pracy urządzeń chłodniczych
Zachowanie łańcucha chłodniczego na każdym etapie operacji logistycznych związanych z chłodzoną lub mrożoną żywnością jest konieczne nie tylko z obawy przed pogorszeniem jej wyglądu i walorów smakowych, ale również ze względu na możliwość niekontrolowanego namnożenia się bakterii i zatrucia. Przestrzeganie odpowiedniej temperatury jest również wymogiem systemu bezpieczeństwa żywności HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points).
Jednym z wymogów systemu HACCP jest identyfikacja tzw. punktów krytycznych oraz stałe sprawdzanie, czy warunki postępowania z produktami żywnościowymi nie wykraczają poza ustalone ramy. Niezbędnym elementem takiego systemu będzie odpowiedni monitoring najważniejszych parametrów związanych z warunkami panującymi w miejscu przechowywania. W przypadku konieczności zachowania łańcucha chłodniczego taką rolę spełnia tzw. monitoring chłodniczy.
Monitoring chłodniczy to system, który zbiera informacje o warunkach, w jakich jest przechowywana żywność podczas jej magazynowania i transportu. Instalacja tego rodzaju wykorzystuje czujniki sprawdzające temperaturę oraz inne istotne w danym przypadku parametry, m.in. wilgotność. Informacje są zbierane i przesyłane do oprogramowania, które pozwala na ich przechowywanie oraz analizę. Jednocześnie wszelkie stwierdzone w czasie działania monitoringu chłodniczego odstępstwa powodują wzbudzenie alarmu i dają możliwość na szybką reakcję. Wielką zaletą tego rodzaju systemów jest to, że dają również możliwość automatyzacji wielu procesów, a często również zdalnego sterowania pracą urządzeń chłodniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana