Na czym polega marmurkowanie i co można ozdobić tą techniką?
Rękodzieło przeżywa obecnie swój renesans. Coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne tworzenie unikalnych wytworów, zarówno ozdób, jak też przedmiotów użytkowych. Jedną z najciekawszych technik rękodzielniczych jest marmurkowanie. Na czym polega, skąd się wzięła i co można ozdobić za jej pomocą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Marmurkowanie, czyli… ebru?
Na początek krótka historia marmurkowania. Sztuka ta została wymyślona prawdopodobnie na Dalekim Wschodzie, w Japonii lub Chinach. Z czasem rozpoczęła „ekspansję” na Zachód, pojawiając się w średniowieczu w Azji Środkowej, następnie Iranie, a ostatecznie w Anatolii zamieszkiwanej przez Turków seldżuckich i osmańskich, gdzie przyjęła się pod nazwą ebru. Papier ebru znalazł tam szerokie zastosowanie w kaligrafii, jak również w dekorowaniu oraz oprawianiu książek. Choć początkowo ebru używany był wyłącznie do tworzenia dekoracji, z czasem zainteresowały się nim… władze Imperium Osmańskiego. Zauważono, że każdy papier ebru jest niepowtarzalny, więc zaczęto go wykorzystywać do zabezpieczania korespondencji i oficjalnej dokumentacji przed fałszerstwem.
O opisanie powstawania ebru poprosiliśmy naszą rozmówczynię ze Sklepu Plastycznego 24 z Otwocka: Do tworzenia tradycyjnego ebru wykorzystywane są specjalne farby zawierające żółć byczą. Rozprowadzane są one na wodzie, zagęszczonej uprzednio tłustą substancją, przy pomocy pędzelków z końskiego włosia i patyczków. Kolory nakładane są od najciemniejszego do najjaśniejszego. Po utworzeniu wzoru przykładana jest do niego czysta kartka papieru, na której wzór zostaje odbity.
W Turcji nadal działa wielu mistrzów ebru tworzących je w zgodzie z tymi zasadami. Nauka podstaw u boku mistrza trwa dwa lata. W tej formie ebru zostało w 2014 roku wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Współczesne marmurkowanie
Marmurkowanie w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia nie jest oczywiście tak restrykcyjne jak ebru. Nie trzeba udawać się do Turcji i poświęcać dwóch lat życia na jego przyswojenie. Chodzi bardziej o efekt niż sposób, w jaki został on uzyskany. Marmurek na papierze można uzyskać nawet za pomocą zwykłych farb akrylowych, chociaż lepiej zaopatrzyć się w specjalne farby do marmurkowania, którymi można malować różne powierzchnie: plastik, drewno, szkło i wiele innych. W sklepach plastycznych i z artykułami do rękodzieła znaleźć można również gotowe papiery marmurkowe.
Przy pomocy marmurkowania można stworzyć najróżniejsze ozdoby, począwszy od obrazów, które można oprawić i powiesić na ścianie, poprzez pisanki z efektownym wzorem, które będą świetnie prezentować się na świątecznym stole, a skończywszy na świecach, bombkach czy drewnianych dekoracjach. Efekt marmurkowy można uzyskać również na chustach, częściach do samochodów i motocykli, a nawet paznokciach. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana