Na czym polega ekstensywne zazielenianie dachów?
Zielony dach, dach pokryty roślinnością – to marzenie jest możliwe do zrealizowania, ale czy dla każdego? Ekstensywne zazielenianie dachów to sposób na to, aby wieść życie nieco bliżej natury i na co dzień korzystać z jej dobrodziejstw. Co warto wiedzieć o ekstensywnym zazielenianiu dachów? Gdzie sprawdzi się najlepiej, dla kogo jest przeznaczone i na czym polega?
Zielone dachy – jak i dla kogo?
Tradycyjne zielone dachy to rozwiązanie bardzo wymagające. Aby cieszyć się dachem pokrytym roślinnością, trzeba było spełnić szereg wymogów, począwszy od tego, że konstrukcja musiała być bardzo stabilna, aby utrzymać ciężar roślin. Należało też poświęcić im mnóstwo czasu i zapewnić pielęgnację na profesjonalnym poziomie, na co często brakuje albo środków, albo czasu. Jest jednak inny sposób, który pozwoli zazielenić dach nie tylko wybranym.Proponujemy rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie – mówi przedstawiciel firmy Green Flor. – To ekstensywne zazielenianie, nowoczesne wydanie zielonych dachów – znacznie lżejsze i łatwo dostosowujące się do każdych warunków.Co wyróżnia ekstensywne zazielenianie dachów systemem Green Flor? Przede wszystkim szybkość i prostota. Konstrukcja jest mało skomplikowana, a jej montaż nie ma żadnych szczególnych wymagań. To oznacza, że zielone dachy stały się dostępne dla osób, które dysponują nawet bardzo delikatnymi lub stromymi pokryciami.
Wymogi i budowa zielonego dachu
To, jak będzie wyglądał dach, zależy od dwóch czynników. Pierwszy to ciężar, jaki może przenieść struktura dachu, a drugi to spadek. W systemie ekstensywnego zazieleniania możliwe jest zakładanie zielonego dachu na powierzchniach, których spadek wynosi od 0° do 45°. Maksymalny ciężar jest z kolei zależny od konstrukcji dachu i waha się od 50 do 150 kg/m 2. Niezależnie od tego, jak dokładnie wygląda projekt – to jest kwestia indywidualna, uzależniona od wyżej wskazanych dwóch czynników – zielony dach wykonany w systemie ekstensywnego zazieleniania prawie zawsze będzie miał trzy warstwy:- warstwę drenażowo-filtracyjną, (tylko w przypadku całkowicie płaskich powierzchni)
- warstwę wegetacyjną,
- warstwę roślinną.
- zastosowanie nawozu,
- nawodnienie roślin najbardziej wyeksponowanych na słońce,
- usunięcie niepożądanych roślin,
- uzupełnienie przerw pędami rozchodników wziętymi z miejsc bujnie porośniętych,
- usuwanie roślin z instalacji technicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana